Foto: Unsplash

Toyota věří ve vodík, navrhla kartuši, která usnadní přepravu a skladování

Automobilka Toyota stále věří, že vodík má velký potenciál stát se významným ekologickým palivem budoucnosti. Většina automobilových společností od něj však již upustila, a to zejména kvůli řadě problémů. Jedním z největších je nákladná přeprava a skladování, vodík je totiž extrémně výbušný plyn.

Každopádně Toyota a její dceřiná společnost Woven Planet se domnívají, že našly řešení těchto potíží – představily prototyp přenosné vodíkové kartuše. Tu by mělo být možné jednoduše opakovaně plnit vodíkem a převážet podle potřeby.

Tyto kartuše by přitom měly být poměrně malé – zhruba 40 cm dlouhé, 18 cm v průměru. Vážit by měly 11 kg. Toyota v tomto kontextu uvádí, že jde o „přenosnou, cenově dostupnou a pohodlnou energii,“ přičemž kartuše je „vyměnitelná pro snadné použití a rychlé nabíjení“.

Toyota uvádí, že by bylo možné tyto vodíkové kartuše používat nejen v automobilech na vodík, ale i v domácnostech a všude tam, kde by bylo zrovna potřeba. Zmínila se také o tom, že „jedna vodíková kazeta vygeneruje dostatek elektřiny pro provoz klasické mikrovlnné trouby v domácnosti po dobu přibližně 3–4 hodin“.

Na celou věc však vrhá stín skutečnost, že i samotná společnost přiznala, že většinu vodíku získává z fosilních paliv, a není tedy zrovna dvakrát ekologická. V budoucnu by se to však mohlo změnit a výroba by se mohla stát podstatně ekologičtější.

Toyota plánuje svůj koncept brzy uvést do praxe a ověřit pomocí testování. Jedno proběhne také v „inteligentním městě budoucnosti“ Woven City (ve městě Susono v japonské prefektuře Zhizuoka). Společnost již také pracuje na vybudování komplexního dodavatelského řetězce, který bude založený na vodíku.

Zdroj: engadget.com