Toyota na CESu představila finalisty soutěže projektů, které mají pomoci v mobilitě postiženým lidem

Kromě představování nových hotových produktů, které se brzy dostanou na trh, nabízí veletrh CES také pohled do budoucnosti prostřednictvím nových nápadů a zlepšení. Mezi nápady budoucnosti patří i pětice finalistů ceny nadace Toyota Mobility Foundation o čtyři miliony dolarů na podporu konkrétního projektu.

Cílem soutěže, která nadace největší automobilky světa vypsala, bylo vytvořit projekt s reálným potenciálem zlepšit život tělesně postiženým. Prvním z finalistů je zařízení Evowalk od americké společnosti Evolution Devices. To má formu pásku, který se připne na lýtko. Pomáhá stimulovat svaly při chůzi ve správný čas a je prospěšné jak při chůzi tak při rehabilitaci.

Druhým zařízením je Moby od italské společnosti Italdesign. To je určeno uživatelům invalidních vozíků a mělo by jim usnadnit pohyb po městě. Jedná se o jakousi nadstavbu, do které může uživatel i s vozíkem najet a pohybovat se s ní po městě vyšší rychlostí, přičemž je chráněn konstrukcí samotného vozíku.

Třetím zařízením je odlehčený invalidní vozík Phoenix AI z dílny britského návrhářského studia Phoenix Instinct. Systémy tohoto vozíku by měly být neustále v interakci se svým uživatelem a pomáhat mu v úkonech které dělá. Jeho hlavní předností by měla být možnost změnit těžiště podle aktuální potřeby uživatele.

Předposledním finalistou je Qolo, kombinace vozíku a exoskeletu. Zařízení, které je určené pro pohyb v městském prostředí. Jeho zajímavostí je, že udržuje tělo uživatele většinu času ve vzpřímené pozici. Polohovatelný mechanismus umožňuje také sezení. Zařízení by podle jeho autorů mohlo pozvednout sebevědomí osobám upoutaným na vozík.

Posledním účastníkem finále je exoskelet Quix na kterém spolupracovaly společnosti IHMC a MYOLYN. Exoskeletu by měl díky unikátní konstrukci s motorky na bocích poskytovat dostatečnou stabilitu a bezpečnost, aby mohl být používán v běžném prostředí, což podle jeho tvůrců zatím žádné jiné zařízení podobného typu nedokáže.

Každý z finalistů obdrží od společnosti Toyota grand ve výši 500 000 dolarů a vítěz, který bude v roce 2020 vyhlášen v Tokiu potom dodatečný příspěvek 2 000 000 dolarů.

Zdroj: cnet.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.