Foto: se svolením ETH Zurich

Trápí vás rosení brýlí? Vědci vymysleli nanovrstvu ze zlata, která mlžení brání

Pokud nosíte brýle, jistě to znáte – mlžení skel. Tato nepříjemnost se ještě více zvýraznila při nošení respirátorů a roušek. Výzkumníci z ETH v Curychu však nyní přišli s možným řešením, jak rosení zabránit. Vyvinuli zlatou nanovrstvu, která díky pohlcování velkého množství infračerveného záření dokáže sklo zahřát až o 7,8 °C, čímž dokáže skla brýlí udržet nezamlžená v mnoha situacích, kdy se běžné rosí. Na rozdíl od běžných přístupů, které pouze rozptylují vodu pomocí hydrofilních molekul, tento přístup zabraňuje tomu, aby kondenzace vůbec začala.

Povlak o tloušťce 10 nm je tvořen zlatou folií uloženou mezi vrstvami oxidu titaničitého, který nejen zesiluje zahřívací účinek, ale také chrání zlato před opotřebením. Tato vrstva navíc nevede k přehřívání v teplém počasí, protože zabraňuje pronikání záření na druhou stranu.

Výhodou je také to, že ETH již všechny potřebné postupy pro výrobu tohoto povlaku používala dříve, nemusí tedy předělávat své výrobní linky.

Dobrou zprávou je i to, že ačkoli zlato patří mezi drahé materiály, množství potřebné pro vytvoření vrstvy je tak malé (je asi 12krát tenčí než klasické plátkové zlato), že by nemělo příliš zvýšit cenu brýlí. Kromě toho tým plánuje studovat také použití dalších (levnějších) kovů.

Přestože vědci požádali o patent, zatím se nepřihlásila ani jedna firma, která by chtěla začít s výrobou. Doufáme ale, že je to jen otázkou času. Nový vynález se totiž nemusí omezovat pouze na použití ve sklech brýlí, ale užitečný bude i pro čelní skla automobilu, zrcadla, okna a mnoho dalších průhledných povrchů, u nichž je mlžení nežádoucí.

Zdroj: engadget.com