Tři americké nemocnice se po hackerském útoku ocitly na několik dní mimo provoz

Počítačové útoky na veřejné instituce v USA neustávají. Už několik měsíců řada úřadů a služeb ve spojených státech čelí v různé intenzitě vlnám hackerských útoků. Zatím poslední z nich postihla tři nemocnice ve státě Alabama a téměř úplně je tak odstavila z běžného provozu.

Podle vyjádření vedení nemocnic zločinci vyřadili některé počítačové systémy a za jejich zpřístupnění žádají blíže neurčené výkupné. Jedná se tedy o útoky typy ransomware, jako byl například nechvalně proslulí incident WannaCry.

S napadením bojují odborníci už několik dní, první útok byl nahlášen prvního října a zatím se jim nedaří situaci vyřešit. Podle znaků útoku se jedná o velmi dobře organizovanou skupinu profesionálů, která přesně ví, co dělá. Ostatně jeden z odborníků na počítačovou bezpečnost, který je situací obeznámený konstatoval, že jsou útoky podobných skupin čím dál tím více sofistikovanější a propracovanější.

Stav v nemocnicích je podle dostupných informací natolik kritický, že přijímají jen opravdu nejurgentnější pacienty, zbytek pak posílají do okolních nemocnic. Do jaké míry byla data pacientů ohrožena a zda horzí jejich únik na veřejnost zatím není jasné.

Paralelně s tímto útokem se musí s hackerskou aktivitou vyrovnávat i několik nemocnic v Australském státě Victoria. I tam byly doktorům znemožněny cesty ke klíčovým datům pacientů. Podle vyjádření nemocnic bud trvat několik týdnů, než se nemocním podaří naplno obnovit provoz v celé šíři.

Oba incidenty ukazují, že v posledních několika letech jsou počítačovou kriminalitou ohroženy nejen velké finanční domy a další lákavé cíle, ale i běžné instituce. Je proto bezpodmínečně nutné, aby se jich bezpečnost zvýšila, protože právě zastaralé systémy, které není tak těžké překonat mohou budit nevítaný zájem hackerů.

Zdroj: bbc.com