Tříletou holčičku zabil ve Španělsku při autonehodě tablet

Tragédii skončila dopravní nehoda, při níž osobní vůz narazil do školního autobusu v severozápadním Španělsku. V osobním automobilu zemřela tříletá dívka, která seděla připoutaná v dětské autosedačce, jak to místní předpisy nařizují. Při nárazu však do její hlavy narazil tablet, který měl posloužit jako zábava na cestě a způsobil její smrt.

Nehoda, kterou v současnosti vyšetřují příslušné orgány vyvolal otázku o bezpečném používání tabletů a podobných zařízení během jízdy autem. Organizace pro bezpečnost silničního provozu uvedla, že z hlediska statistik se jedná o velmi ojedinělý incident.

V současnosti ještě nebyla zjištěna přesná příčina úmrtí, ale policie uvádí, že nezajištěný balet způsobil rozsáhlá vážná zranění v oblasti hlavy. Matka a jedna studentka v autobusu vyvázli s drobnějšími zraněními.

Tablet a jakýkoliv jiný relativně těžký předmět typu tabletu se může při nehodě ve vyšší rychlosti změnit ve vražedný předmět, varovali odborníci na bezpečnost. Kinetická energie při nárazu je opravdu obrovská.

Tablety nebo telefony v posledních několika letech zpříjemňují dětem (a nejen jim) nudné a často i dlouhé cestě v autě, takže je rodiče často používají jako nástroj rozptýlení. V takovém případě je pro větší bezpečnost nutné pořídit si speciální držáky na zadní stranu autosedaček řidiče a spolujezdce. V některých zemích, například ve Velké Británii, je zakázáno volně přepravovat v kabině vozu ostré a těžké předměty, které by mohly způsobit zranění cestujícím.

Existují statistiky, ze kterých vyplývá, že tablety a jiná elektronika v autě dokáže děti zabavit, což způsobí, že nejsou tolik hlučné a nezlobí. Řidič má díky tomu více klidu na jízdu a dochází tak k nižšímu počtu nehod.

Zdroj: bbc.com