Trump chválil dodávky stíhaček F-52 do Norska. Ve skutečnosti existují pouze ve hře Call of Duty: Advanced Warfare

Americký prezident Donald Trump s velkou pompou oznámil dodávky stíhacích letounů F-52 do Norska. Stíhačky jsou ovšem fiktivní a existují pouze ve videohře Call of Duty: Advanced Warfare, píše deník The Washington Post.

Novinku Trump oznámil v polovině týdne v Bílém domě bok po boku norské premiérky Erny Solbergové a při té příležitosti vyzdvihl význam spolupráce s Norskem v obranné oblasti. Prohlásil, že „v listopadu loňského roku jsme začali s dodávkami prvních stíhaček F-52 a F-35“ s tím, že USA jich mají k prodeji 52 a některé byly dodány v předstihu. Prezident si podle všeho spletl počet letounů s označením F, které jsou v americké armádě vyhrazeny např. stíhačkám F-35 Lightning II.

Podle společnosti Lockheed Martin, která letouny vyrobila, schválila norská vláda do této chvíle finance pro 40 stíhaček F-35 a zatím jich převzala 10. Tři z nich jsou nyní dislokovány na letecké základně v Ørlandu, uvedla mluvčí společnosti Carolyn Nelsonová. O tom, jestli v současnosti vyvíjí i stíhačky F-52, se výrobce nezmínil. Zatím tak existují pouze ve výše uvedené hře z roku 2014, kde se v nich hráči prohánějí kaňonem při divoké přestřelce ve scéně, která připomíná útok X-wingů na Hvězdu smrti z prvního dílu Star Wars.

Tisková tajemnice Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová nereagovala na žádost deníku o komentář a ani neodpověděla na otázku, jestli je americký prezident fanouškem slavné FPS série. K záležitosti se nevyjádřili ani tvůrci hry ze studia Sledgehammer Games.

Neviditelné stíhačky F-35 jsou nejvyspělejšími bojovými letouny v americkém letectvu a jsou vybaveny nejmodernějšími technologiemi a senzory, díky nimž mohou plnit celé spektrum úkolů – od eliminace cizích letounů přes získávání zpravodajských dat z terénu po poskytování letecké podpory vojákům na bojišti a provádění přesných elektronických útoků.

Na pořízení a provoz celkem 2000 těchto stíhaček se předchozí americká vláda rozhodla vyčlenit v průběhu 55 let 1 bilion dolarů, což z plánu činí nejdražší vládní program v americké historii. Pentagon projekt kritizuje jako předražený a dříve vznášel i otázky ohledně bezpečnosti pilotů.

Zdroj: washingtonpost.com, cbsnews.com