Foto: Unsplash

Trump žaluje Twitter, Facebook a YouTube za protiústavní jednání

Exprezident USA Donald Trump ve středu podle očekávání oznámil, že plánuje podat žaloby na Facebook, Twitter a YouTube a také na generální ředitele jednotlivých společností. Podle svých slov tímto způsobem reaguje na neoprávněnou cenzuru jeho účtů ze strany těchto společností. Spolu s tímto prohlášením také slíbil, že jeho krok povede k ukončení utlačování názorů (nejen) konzervativních stran.

Trump a jeho právníci plánují podat žaloby v jižním okrese Floridy a doufají, že u každé z nich získají status hromadné žaloby. Bývalý prezident tvrdí, že výše jmenovaní technologičtí giganti porušili jeho práva vyplývající z prvního dodatku, a v jedné ze žalob dokonce označuje Facebook za „státního aktéra“.

Tuto cenzuru považuje za protiústavní a po jednotlivých aktérech požaduje také sankční odškodnění. Každopádně celé soudní řízení může ztroskotat dříve, než bychom čekali. První překážkou je totiž samotná Florida, kde Trump žaloby podal. Jak totiž poznamenala agentura Reuters, Facebook i Twitter ve svých podmínkách výslovně upozorňují, že jakýkoli případ, který proti nim bude podán, musí být veden pouze u vybraných soudů v Kalifornii.

Twitter i Facebook pozastavily Trumpovi přístup k jeho účtům po výtržnostech v americkém Kapitolu, které se udály 6. ledna letošního roku. K tomuto incidentu totiž přímo vedly Trumpovy výroky na sociálních sítích, v nichž podněcoval své stoupence „k boji“ po vítězství Joea Bidena v amerických volbách.

V současné době očekáváme vyjádření Facebooku a YouTube k podání žaloby, Twitter odmítl celou věc komentovat.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.