Foto: Wikimedia Commons

Twitch streamerům snižuje výdělky z předplatného Prime

Stejně jako mnoho dalších velkých technologických společností se i Amazon snaží snížit náklady. Její divize Twitch nedávno propustila 35 % zaměstnanců (tedy něco přes 500) a nyní se rozhodla snížit výdělek streamerů na předplatném Twitch Prime.

Od 3. června Twitch přechází na model s pevnou sazbou, který určuje výplaty z programu Prime podle toho, kolik předplatitel platí za Amazon Prime. „Věříme, že je to správná podoba programu do budoucna, a tuto změnu provádíme proto, abychom zajistili, že měsíční předplatné Twitche dostupné členům programu Prime bude pro komunitu Twitche dlouhodobě udržitelným přínosem,“ uvedl generální ředitel Dan Clancy.

Podle Clancyho klesá ve většině zemí hodnota výdělku o méně než pět procent, jinde ale dochází k prudšímu poklesu. Například předplatné Prime diváka v USA bude mít pro streamera brzy hodnotu 2,25 dolaru oproti původnímu 2,50 dolaru, jde tedy o pokles o 10%. Předplatné Prime diváka z Velké Británie bude mít brzy hodnotu 1,80 dolaru, zatímco za předplatné od diváka z Turecka získá streamer jen devět centů.

Clancy upozorňuje, že předplatné Prime je jen jedním z více způsobů, jak mohou streameři na platformě vydělávat. Oznámil také některé změny v programu Partner Plus, který má menším tvůrcům poskytnout větší odměnu. Konkrétně Twitch tvůrcům zvýšil podíl na odměně. Pokud tvůrce udrží alespoň 350 placených odběrů po dobu nejméně tří měsíců, získají 70% podíl na předplatném na dalších 12 měsíců (dříve to přitom bylo jen 50 %).

Další změnou je skutečnost, že od 1. května platforma mění program Partner Plus na dvouúrovňový program Plus, který je založen na bodovém systému. Základní předplatné za 5 dolarů bude mít hodnotu jednoho bodu, předplatné za 10 dolarů úrovně 2 hodnotu dvou bodů a předplatné za 25 dolarů úrovně 3 hodnotu tří bodů. Dárkové předplatné a předplatné Prime se do bodů nezapočítává.

Když streamer získá alespoň 100 bodů Plus za tři po sobě jdoucí měsíce (body se smažou vždy prvního dne v měsíci), získá 60% podíl z příjmů z předplatného na následujících 12 měsíců. Pokud si udrží 350 bodů Plus, podíl na příjmech se zvýší na 70 %. Podle Clancyho tyto změny umožní třikrát většímu počtu streamerů získat nárok na lepší rozdělení příjmů. To by mělo vést k výraznějšímu zvýšení výdělků pro mnoho z nich.

Twitch oznámil ještě jednu změnu – ruší limit 100 000 dolarů na rozdělení příjmů v poměru 70:30 pro tvůrce s vysokými výdělky. Změna zavedená v loňském roce vedla k tomu, že se toto rozdělení snížilo na 50 procent poté, co streamer dosáhl příjmů z předplatného ve výši 100 000 dolarů. Pro drtivou většinu tvůrců se nic nezmění, ale mohlo by to pomoci Twitchi přesvědčit nejpopulárnější streamery, aby zůstali na platformě a nepřešli na konkurenční YouTube nebo Kick.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.