Zdroj: twitter.com

Twitter byl nařčen z rasové diskriminace, podle uživatelů upřednostňuje v náhledech tváře bělochů před černochy

Twitter v neděli uvedl, že bude zkoumat, zda neuronová síť, která vybírá, která část obrázku se zobrazí v náhledu, je rasově neutrální. Konkrétně – zda náhodou neupřednostňuje zobrazení bělochů před černochy.

Na tento „problém“ upozornili sami uživatelé Twitteru, kteří zveřejnili několik příkladů toho, kdy tato sociální síť častěji na časové ose zobrazovala fotografii bílé osoby. Přičemž hlavním tématem mezi uživateli byla původně aplikace Zoom, která je podle některých uživatelů také rasově zaujatá.

Na základě tohoto zjištění společnost začala přijímat první opatření. Každopádně mluvčí Twitteru, Liz Kelly, prohlásila, že jejich tým se na potenciální problém zaměřil „a při testování nenašel důkazy o rasové nebo genderové zaujatosti.“ I přesto však prý budou v hledání možných nesrovnalostí pokračovat a výsledky budou veřejně sdílet. O tom, že nejde o zanedbatelné nařčení, svědčí i fakt, že se na problém zaměřil i hlavní designér Twitteru Dantley Davis a technický ředitel Parag Agrawal.

Ačkoli jednomu z uživatelů Twitteru se podařilo zjistit, že neuronová síť dokonce upřednostňuje světlejší tváře oproti tmavším ze seriálu Simpsonovi, uživatelé by měli na celou věc pohlížet shovívavěji. Je totiž daleko pravděpodobnější, že sociální síť ve skutečnosti není záměrně rasově diskriminační.

Nejenže podobný výzkum vyžaduje analýzu daleko většího vzorku příspěvků, ale je zřejmé i to, že pokud chceme upozornit na nějaký problém, obvykle si snadno najdeme pár důkazů, které naše tvrzení potvrzují.

Kromě toho již v roce 2018 Twitter na svém blogu zveřejnil příspěvek, v němž vysvětluje, na jakém základě neuronová síť funguje. Ta totiž k rozhodování o tom, který obrázek do náhledu vybere, mimo jiné upřednostňuje fotografie s vysokým kontrastem, což by mohlo vysvětlit současné nařčení z rasové diskriminace (bílá pleť je totiž pochopitelně kontrastnější než tmavá).

Samozřejmě to ale neznamená, že nemá smysl se podobnými nařčeními nezabývat. Je totiž pravděpodobné, že podobné diskuze ve skutečnosti odrážejí nějaký hlubší společenský problém.

Zdroj: mashable.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.