Foto: Unsplash

Twitter testuje nový nástroj, který pomůže v boji proti dezinformacím

Poslední dva roky přinesly řadu příležitostí pro šíření dezinformací. Těmi nejzásadnějšími tématy byly (nebo stále jsou) onemocnění covid-19, volby nového amerického prezidenta a očkování proti covidu-19. Sociální sítě jsou přitom ideálním prostředím pro šíření nepravdivých nebo zavádějících informací. A není tedy divu, že většina sociálních platforem s tímto problémem již řadu měsíců aktivně bojuje a snaží se šíření dezinformací bránit.

Své o boji proti dezinformacím ví i Twitter, který nyní přinesl nový nástroj, který uživatelům umožní nahlásit „zavádějící“ tweety. Společnost tuto funkci prozatím testuje u některých uživatelů z USA, Jižní Koreje a Austrálie. A ačkoli jde zatím spíše o experiment, rozhodně se jedná o významný krok správným směrem. Twitter měl totiž dosud pouze velmi omezené možnosti nahlašování dezinformací.

Vybraní uživatelé budou mít nyní možnost nahlásit jakékoli zavádějící a nepravdivé informace. Twitter však uvedl, že k dispozici budou podkategorie pro tweety týkající se přímo amerických voleb a onemocnění covid-19. Nejde přitom o první takové opatření. Twitter již v průběhu uplynulého roku a půl zavedl speciální štítky s vykřičníkem, jimiž bylo možné příspěvky označit.

V tuto chvíli není jasné, jak přesně bude s nahlášenými tweety nakládáno. Na rozdíl od Facebooku, který disponuje rozsáhlým systémem pro ověřování příspěvků, však bude Twitter novou funkci používat spíše pro sledování současných trendů, které se při šíření dezinformací uplatňují. Společnost také například uvedla, že nebude reagovat na každé jednotlivé hlášení.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.