Twitter vysvětluje, proč povolil Donaldu Trumpovi šíření hoaxových videí

Sociální sítě a další velké komunikační servery od léta tvrdě bojují proti šíření nepravdivých údajů. Stalo se tak po vlně kritiky, která se na ně snesla za to, že podle vyšetřování svou nečinností pomáhaly negativně ovlivňovat společenskou atmosféru před důležitými volbami a referendy. Za posledních několik měsíců tak zavádějí rozsáhlá opatření, která by měla uživatele před dezinformacemi ochránit. Nyní to však vypadá, že ne všem měří stejným metrem.

Ve čtvrtek proběhla světovými médii zpráva o tom, že Donald Trump sdílel na svém twitterovém účtu tři videa britských krajně pravicových organizací, které manipulovaly s fakty, aby poukázaly na údajnou muslimskou hrozbu. Nebylo to poprvé, co americký prezident využil neověřených informací o dění v Anglii a Evropě k tomu, aby podpořil své politické názory.

Twitter nedávno slíbil, že neověřená videa nabádající k nenávisti bude ze své sítě mazat. Čtvrteční videa mezi taková rozhodně patří, avšak Twitter proti nim nezasáhl. Materiály označil Twitter za citlivé, ale nestáhl je. Nedotčené zůstaly i statusy Jaydy Fransené, vedoucí osobnosti skupiny Britain First, která se vyznačuje krajně nacionalistickými názory. Právě od ní Trump videa sdílel.

Tiskový mluvčí Twitteru k situaci řekl: „Abychom pomohli lidem vytvořit si vlastní názor nějaký problém, musíme jej ukázat z více stran. Proto někdy využijeme příležitost a povolíme kontroverzní obsah nebo chování, které by jinak porušovalo naše pravidla. Ta v obecné rovině stále platí, avšak v některých případech máme za to, že existuje legitimní veřejný zájem o dostupnosti některých materiálů.“

Na sociální síť Twitter se díky této argumentaci snesla kritika od řady osobností a organizací. Twitter v pátek svůj postoj změnil a prohlásil, že videa nepovažuje za jakkoli veřejně prospěšná, avšak dle jeho názoru neporušují jeho mediální zásady.

Každopádně se zdá, že proklamovaná politika Twitteru, která má zabraňovat zbytečnému šíření nenávisti mezi lidmi, není příliš konzistentní a nemusí platit pro každého. V uznávaných médiích, jako je třeba BBC, se objevily polemiky o tom, jestli v některých případech neupřednostňuje sociální síť své vlastní zájmy před zájmy veřejnosti, které dle svých slov slouží.

Zdroj: bbc.com theguardian.com