Twitter zveřejnil archiv s téměř 10 mil. tweetů z trollích účtů

Twitter publikoval archiv obsahující skoro 10 mil. příspěvků odeslaných v letech 2013–2018 z trollích účtů. Nejvíce tweetů – přes 9 milionů – bylo odesláno z účtů spravovaných tzv. trollími farmami, které jsou podle bezpečnostních expertů placené či jinak podporované ruskou vládou. Archiv má sloužit akademikům a dalším odborníkům k výzkumu metod, které trollové, zejména ruští a íránští, využívají k ovlivňování veřejnosti a politického diskurzu v zahraničí.

Zmíněných více než 9 mil. tweetů odešlo z celkem 3800 různých účtů, které byly spojené s agenturou Russian Internet Research Agency, a zhruba milion jich odeslalo 770 účtů pocházejících z Íránu.

„Je jasné, že vlivové operace a koordinované neautentické chování neustanou. Tento typ taktik existuje již velmi dlouho a je tu mnohem delší dobu než Twitter. Tyto taktiky se budou měnit s tím, jak se bude vyvíjet globální geopolitický terén a jak budou přicházet nové technologie,“ uvedl Twitter na svém blogu. Je prý odhodlán pokračovat v úsilí „pochopit, jak trollové používají naše služby“.

K archivu získali přístup ještě před zveřejněním výzkumníci z oddělení Forensic Research Lab organizace Atlantic Council, která se zabývá řešením globálních politických a ekonomických otázek. Na svém blogu poukázala na některé strategie, které ruské a íránské weby ve svých vlivových operacích na Twitteru ve výše uvedeném období používaly.

Nejefektivněji pracující ruští trollové prý používali techniky, které „podněcují skutečný on-line aktivismus a účast na něm“. Efektivně prý využívají již známé techniky včetně zaměřování pozornosti na názorově polarizované skupiny a významné události, jako např. volby, k ovlivnění veřejné politické diskuse.

Podle organizace bude „identifikování budoucích vlivových operací a snižování jejich dopadu vyžadovat informovanost a houževnatost od trolly zaměřovaných aktivistických skupin, nejen od platforem a open-source komunity“.

 

 

Zdroj: theverge.com, medium.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.