Zdroj: pixnio.com

Tým vědců v Arktidě se snaží vylovit speciální měřící techniku, když se to nepodaří, zmizí navždy

Polární oblasti patří mezi nejvíce ovlivněné globálním oteplováním. Právě proto zde probíhá intenzivní vědecký výzkum, protože situace, která se rychle mění, v těchto oblastech bude se setrvačností pomalu ovlivňovat celý svět.

Součástí vědeckého programu na území Arktidy bylo i ukotvení podvodních akustických čidel na dně Beaufortova moře. K tomu došlo loni v létě a tato čidla měla podle původních plánů na svém místě zůstat přibližně rok. Bohužel ale došlo ke komplikacím a pokus o vylovení čidel a získání jejich dat, který měl proběhnout v srpnu, selhal kvůli technickým potížím na lodi, která expedici vezla.

Druhá expedice za záchranou čidel začala v říjnu letošního roku a účastní se jí mimo jiné i norská pobřežní stráž, která poskytla nové plavidlo. Je to poprvé, co se norská výzkumná expedice vydá do oblasti severně od Aljašky.

Čidla ukládají průběžně celou řadu údajů od aktuální teploty, koncentrace různých prvků ve vodě nebo slanosti moře. Jejich hlavním úkolem je ale zaznamenávání akustických informací. Zvuk se v teplé vodě šíří výrazně rychleji. Díky zpětné analýze zvukových signálů lze přesně určit teplotní změny vody v poměrně velké oblasti.

V současnosti se expedici podařilo vypátrat a vytáhnout jedno čidlo, další dvě na svou „záchranu“ terpve čekají. Problém je, že jim brzy dojde baterie, bez níž o sobě nemohou dát čidla formou signálu vědět. Bez něj pak budou definitivně ztracená. Jejich data jsou přitom pro celý výzkum klíčová, protože je potřeba měření jednoho čidla dát do souvislostí s ostatními.

Zdroj: gizmodo.com