Uber prý na dálku v zahraničních kancelářích blokoval počítače, aby přerušoval vyšetřování

Společnost Uber prý na dálku ve svých zahraničních kancelářích blokovala počítače, aby mařila vyšetřování tamních úřadů. Píše o tom agentura Bloomberg.

Uber se po sérii skandálů v posledních letech musí vypořádat s novým vážným podezřením – podle agentury totiž společnost používala program zvaný Ripley, navržený tak, aby v zahraničních pobočkách hatil vyšetřování policie nebo vládních orgánů. Pokud se v nich vyšetřovatelé objevili, manažeři Uberu údajně dostali instrukce, aby vytočili číslo sídla společnosti. Zaměstnanci v ústředí v San Franciscu se poté měli na dálku spojit s počítači v těchto kancelářích a odhlásit se z nich i dalších zařízení, případně prý měnili hesla nebo blokovali přístup k datům, aby se k nim nikdo nemohl dostat.

Jak dále agentura uvádí, Uber program použil v různých zemích, např. v Belgii, Nizozemsku nebo Francii. Kdy jej „nasadila“ naposledy, není úplně jasné, ale podle zdrojů agentury to mělo být koncem roku 2016. O použití programu měli být v zahraničních kancelářích informováni pouze manažeři, nikoli běžní zaměstnanci.

Nápad s použitím programu prý vznikl po zátahu v bruselských kancelářích společnosti začátkem roku 2015. Úřady tehdy Uber podezřívaly, že zde svou službu provozuje bez řádných licencí, a pobočce hrozilo v případě nalezení příslušných důkazů zavření. Uber měl poté pověřit právní zástupkyni společnosti Salle Yoovou, aby připravila opatření proti podobným zátahům. Opatření v podobě programu Ripley začalo IT oddělení vyvíjet krátce nato a později si jej vzal pod svá křídla bezpečnostní tým.

Podle agentury sice v některých případech úřady neměly v pořádku „papíry“, na základě nichž tyto akce proti Uberu podnikaly, a společnost má také právo chránit svá obchodní tajemství, nicméně tento případ není prvním, kdy se Uber ocitl v hledáčku úřadů či se dostal do kolize se zákonem. V minulosti byl např. obviněn z používání nástrojů jako Greyball, který měl zaměřovat společnosti známé vyšetřovatele a „podstrkovat“ jim falešnou verzi mobilní aplikace, aby se vyhnul případným policejním akcím.

 

Zdroj: bloomberg.com, endgadget.com