Foto: Pxfuel

Účet Donalda Trumpa na Twitteru byl obnoven

Elon Musk oznámil, že se Donald Trump může vrátit na Twitter. Účet @realDonaldTrump a jeho tweety jsou opět plně viditelné, a to jen několik dní poté, co Trump potvrdil, že bude v roce 2024 znovu kandidovat na prezidenta. Musk toto rozhodnutí odůvodnil na základě výsledků své osobní ankety na Twitteru.

Přestože Musk krátce pro převzetí Twitteru oznámil, že nebude obnovovat žádné zakázané účty, dokud nesvolá radu pro moderování obsahu, svůj slib nedodržel a místo toho se rozhodl provést anketu mezi svými vlastními příznivci na Twitteru. „Vraťte zpět bývalého prezidenta Trumpa,“ napsal na Twitteru spolu s anketou s tlačítky pro výběr „Ano“ a „Ne“. „Vox Populi, Vox Dei,“ dodal Musk v dalším tweetu, což latinsky znamená „Hlas lidu je hlasem Božím“.

Odpověď „Ano“ zvítězila v poměru 52:48, nicméně není jasné, nakolik za to mohli boti. Musk sám naznačil, že na anketu útočili. Podle Muska anketu vidělo více než 134 milionů lidí, ačkoli na ni nakonec odpovědělo jen něco přes 15 milionů lidí (hlasovalo tedy jen zhruba 11 %).

Není ale jasné, zda se Musk skutečně rozhodl na základě ankety, nebo své rozhodnutí učinil již před tím. V listopadu 2021 prodal 10 % svých akcií Tesly poté, co provedl průzkum mezi svými stoupenci a většina z nich odpověděla, že by měl. Tehdy napsal: „Budu se řídit výsledky této ankety, ať už to dopadne jakkoli.“ Deník The Wall Street Journal však odhalil, že rozhodnutí o prodeji těchto akcií učinil již v září, tedy o dva měsíce dříve, a to v rámci předem nastaveného obchodního plánu.

Bývalému prezidentovi Trumpovi byl 8. ledna 2021 zakázán přístup na Twitter „kvůli riziku dalšího podněcování násilí“ poté, co se Trump takto podílel na útocích na Kapitol.

Zatím není jasné, zda se americký exprezident na Twitter vrátí, ať už pozván, nebo ne (prozatím to Trump odmítal). Pokud se ale rozhodne vrátit, mohlo by to mít významný vliv na volby v USA v roce 2024.

Zdroj: theverge.com