Foto: Flickr

Údaje o poloze na Grindru byly údajně na prodej nejméně tři roky

Aplikace Grindr, která slouží k seznamování mezi gayi a bisexuály, byla zažalována za údajné sdílení osobních údajů s reklamními společnostmi bez souhlasu svých uživatelů. Žaloba podaná v Londýně tvrdí, že údaje obsahovaly výsledky a data testů HIV, etnickou příslušnost a sexuální orientaci, uvádí agentura Bloomberg.

Podle hromadné žaloby se na údajném sdílení údajů podílely dále reklamní společnosti Localytics a Apptimize. Grindr prý těmto společnostem poskytoval informace o uživatelích před dubnem 2018 a poté v období mezi květnem 2018 a dubnem 2020.

V dubnu 2018 společnost Grindr přiznala, že sdílela údaje o HIV se společnostmi Apptimize a Localytics, a to poté, co byla důkladně prošetřována novináři BuzzFeed News a norskou neziskovou organizací SINTEF SINTEF. Společnost tuto praxi před dvěma lety omezila, otázkou ale, zda ne příliš pozdě.

Není to jediný případ, kdy byl Grindr obviněn ze sdílení osobních údajů svých uživatelů. Zpráva deníku The Wall Street Journal z roku 2022 naznačila, že přesné údaje o poloze svých uživatelů Grindru byly na prodej nejméně tři roky. Norský úřad pro ochranu osobních údajů navíc v roce 2021 udělil společnosti Grindr pokutu 6 milionů dolarů za porušení obecného nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů. Agentura uvedla, že Grindr neoprávněně sdílel „osobní údaje s třetími stranami pro marketingové účely“.

Zdroj: engadget.com