Ukradený hackerský nástroj vyvinutý NSA obtěžuje některá americká města
Situaci, které čelí některá americká města, bychom mohli nazvat bumerangovým efektem. The EternalBlue velmi účinný hackovací nástroj, který vyvinula americká tajná služba National Security Agency NSA. Ten nechvalně proslul, když se stal součástí útoků WannaCry a NotPetya, které na jaře roku 2017 ochromily celý svět.
Mnoho měst v USA se od počátku května potýká s vlnou útoků, které vedou doposud neznámí pachatelé a využívají při nich právě EternalBlue. Postižen byl dokonce i Baltimore místo, kde má NSA svoji centrálu. 7. května zaznamenaly místní úřady a provozovatelé některých služeb vlnu ransomware útoků z nichž některé byly úspěšné. Došlo při nich k zašifrování dat a s následky útoku se někteří úředníci potýkají dodnes.
A Baltimore není jediné město, které se stalo terčem podobného snažení. Americké bezpečnostní úřady potvrdily, že se kyberútočníkům podařilo ochromit řadu počítačů v amerických městech od Pensylvánii po Texas a svým působením napáchali poměrně značné škody.
Zpravodajská služba NSA čelila za vytvoření, a především ztrátu EternalBlue poměrně rozsáhlé kritice. Nástroj, který měl sloužit k obraně zájmů USA se stal jednou z největších hrozeb internetu a jak ukazují události posledních dní, pořád je tento nástroj velmi nebezpečný a potlačením útoků WannaCry rozhodně vše neskončilo.
Zdroj: cnet.com