Foto: Pixabay

Ukrajina legalizuje kryptoměny, obdržela v nich miliony dolarů

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon, který legalizuje sektor kryptoměn v zemi. Rozhodnutí přišlo v době, kdy Ukrajina na podporu proti ruské invazi obdržela od jednotlivců i skupin dárců desítky milionů dolarů v kryptoměnách.

Zákon, který schválil ukrajinský parlament minulý měsíc, „vytváří podmínky pro spuštění legálního trhu s virtuálním aktivem na Ukrajině.“ Umožňuje tak ukrajinským bankám otevírat účty krypto firmám; jako dozorčí orgány jmenuje Národní banku Ukrajiny a Národní komisi pro cenné papíry a akciový trh. Zároveň takový zákon znamená, že se kryptoměnové burzy a společnosti, které s virtuální měnou operují, budou muset registrovat u orgánů státní správy, uvádí CoinTelegraph. Státní představitelé tvrdí, že držení kryptoměn bude chráněno stejnou právní silou jako zákonná měna, ukrajinská hřivna.

Ukrajinský místopředseda vlády a ministr pro digitální transformaci Mykhailo Fedorov na Telegramu sdělil, že zákon „vyvede sektor kryptoměn z šedé zóny“.

„Se začátkem války se kryptoměny staly silným nástrojem pro získání dalších finančních prostředků na podporu Ozbrojených sil Ukrajiny,“ napsal Fedorov. „Za více než tři týdny války se ukrajinskému kryptofondu podařilo v kryptoměnách získat více než 54 milionů dolarů.“ (Jiná média uvádějí, že vláda získala v kryptoměnách téměř 100 milionů dolarů.)

Kryptoměny hrají ve válce mezi Ruskem a Ukrajinou významnou roli. Nejenže se staly důležitou formou příjmu finančních darů, ale rovněž jsou viděny jako záchranné lano pro Rusy postižené finančními sankcemi. Ukrajinští občané také ve stále větším počtu nakupují kryptoaktiva, přičemž obchodování na domácí burze Kuna vzrostlo po ruské invazi o 200 %. Výměna virtuální měny za tu běžnou je zatím při realizaci nákupů často velmi obtížná, právní uznání kryptoměnového sektoru by ale mělo pomoci tyto problémy zmírnit.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.