Foto: Facebook Primin Aerospace

Ukrajinský startup Promin Aerospace provede v roce 2023 svůj první letový test

Ukrajinský startup Promin Aerospace je i přes probíhající rusko-ukrajinskou válku na dobré cestě k provedení prvního testu své technologie pro vypouštění malých satelitů na oběžnou dráhu. Test by měl proběhnout na začátku příštího roku.

„Za posledních 10 měsíců jsme provedli spoustu výzkumných a výrobních prací a v srpnu jsme přijali dva nové inženýry,” uvedl pro SpaceNews Misha Rudominski, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Promin.

Výzkumná a vývojová laboratoř společnosti Promin sídlí v Dněpru. To je město ve středu Ukrajiny, které bylo během války zasaženo ruskými raketami. Promin nezveřejňuje přesné umístění své laboratoře, aby neohrozil své zaměstnance. Společnost se také snaží zabránit výpadkům proudu tím, že udržuje dva oddělené elektrické okruhy.

„Z města se nemůžeme odstěhovat, protože tam zaměstnáváme lidi. Je tam spousta specialistů,” řekl Rudominski. Dněpr je proslulý odborníky v oblasti letectví a kosmonautiky, protože zde sídlí ukrajinská státní letecká společnost Južmaš a konstrukční kancelář pro kosmické technologie Južnoe.

Začátkem příštího roku plánuje Promin uskutečnit první zkušební start malé rakety. Pokud to bude možné, pokusí se společnost vyslat raketu do výšky zhruba 100 metrů. „Samozřejmě existují otázky, zda nám to [ukrajinská] správní vláda povolí,” řekl Rudominski.

Pokud Promin nedostane souhlas s provedením startu na Ukrajině, dojde k němu pravděpodobně ve Skotsku. Promin je předběžně domluven, že by mohl test provést i ze skotského kosmodromu.

Zdroj: www.spacenews.com