Zdroj: commons.wikimedia.org

Umělá inteligence dokáže předpovědět nástup Alzheimerovy choroby o sedm let dříve než lékaři

Nenápadná perokresba dětí, které mamince za zády kradou sušenky, dokáže být velmi prospěšná. Tento obrázek již mnoho let využívají lékaři a na jeho popisu dokáží u pacientů detekovat nastupující Alzheimerovu chorobu. Tato metoda, která je zároveň i výzkumným projektem probíhá ve Velké Británii od roku 1948. Pacienti jsou při popisu obrázku nahráváni a následně je jejich promluva zkoumána.

Britské společnost s Alzheimer’s Society ve spolupráci se společnostmi IBM Research a farmaceutickým gigantem Pfizer představila umělou inteligenci, která dokáže tyto popisy analyzovat a na jejich základě dokáže předpovědět, jestli se u dotyčného vyvine Alzheimerova choroba, a to dokonce o sedm let dříve, než to dokáží lékaři a s přesností na 70 procent.

Tato umělá inteligence dokáže zkoumat jednotlivé úseky promluvy v rámci přirozeného jazyka a hledat v nich nepravidelnosti a odchylky. Vlastně dělá to samé, co při testech dělali lékaři, jen dokáže svoji analýzu provádět jemněji a s vyšší přesností. Vzhledem k dlouhodobým datům, jež byla v rámci studie sesbírána, bylo možné přesně ověřit přesnost s jakou algoritmus dokáže data analyzovat.

Na Alzheimerovu chorobu v současnosti neexistuje účinný lék. Její vývoj lze pouze zpomalit, navíc včasná predikce u pacientů by mohla pomoci s vývojem účinných látek pro její zastavení. Otázkou je, jestli by pacienti o nastupující chorobě, která může končit úplnou paralýzou a neschopností samostatného života, měli vědět.

Zdroj: bbc.com