Foto: Unsplash

Umělá inteligence dokáže prolomit nejběžnější hesla během několika málo sekund

Podle nedávné studie, kterou provedla kyberbezpečnostní společnost Home Security Heroes, dokáže umělá inteligence prolomit nejběžnější 4-7znaková hesla během několika málo sekund. Umělá inteligence je schopna prolomit nejen jednoduchá hesla složená z malých písmen, ale i hesla s velkými písmeny a číslicemi.

Společnost Home Security Heroes vložila do PassGAN (nástroje pro prolamování hesel pomocí umělé inteligence), více než 15 milionů běžných hesel, aby mohla vycvičit model, který dokáže během několika sekund prolomit ty nejběžnější hesla.  Hesla byla převzata z datového souboru RockYou (který obsahoval hesla pro Myspace a Facebook), který byl hacknut v roce 2009. Umělá inteligence tedy byla trénována na skutečných heslech, která lidé používali.

Společnost zjistila, že PassGAN prolomí 51 % běžných hesel (4-7 znaků) za necelou minutu a náročnější hesla (až 11 znaků) za méně než jeden měsíc. Na webových stránkách společnosti je aplikace, do které můžete zadat heslo a zjistit, jak dlouho by trvalo jeho prolomení. Pokud zadáte například heslo „password“, které je jedním z nejběžněji používaných hesel, tak zjistíte, že umělé inteligenci by jeho prolomení trvalo tři sekundy. Zárukou ale není ani složitější heslo složené z malých i velkých písmen a číslic. Například relativně složité heslo „cXYr9652“ by umělá inteligence prolomila za pouhých 48 minut.

Umělá inteligence má však problémy s hesly dlouhými více než 12 a více znaků a s kombinací čísel a velkých a malých písmen. Prolomení hesla s 18 znaky by jí trvalo až 7 miliard let. Nejčastěji používaná hesla však mají obvykle osm nebo méně znaků.

Zdroj: www.pcgamer.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.