Foto: Unsplash

Umělá inteligence hraje překvapivou roli ve válce v Izraeli

Počínaje 7. říjnem, kdy Hamás nečekaně zaútočil na Izrael, vyvolal izraelský konflikt nebývalou vlnu dezinformací. Přesto uprostřed všech falešných videí a obrázků, které se pohybují na sociálních sítích, zůstal obsah generovaný umělou inteligencí relativně na okraji zájmu. Tato technologie má totiž mnohem komplexnější a subtilnější dopad.

Podle Layly Mashkoorové, zástupkyně editora v laboratoři Atlantic Council’s Digital Forensic Research Lab, využívají dezinformace generované umělou inteligencí překvapivě především aktivisté. To aby získali podporu (nebo vyvolali dojem širší podpory) pro určitou stranu v konfliktu.

Mezi příklady patří například billboard v Tel Avivu vygenerovaný umělou inteligencí pro podporu Izraelských obraných sil. Obrovský billboard lemuje hlavní dopravní tepny v Tel Avivu a zobrazuje vůdce Hamásu a Hizballáhu, kteří vypadají jako by byli zmláceni a svázáni, zatímco nad nimi stojí izraelští vojáci. Na billboardu jsou vytištěny velkým tučným písmem nápisy: “Milujeme vás, věříme vám”, a: “Už nikdy více”.

Dále můžeme zmínit instagramový účet, sdílející falešné, umělou inteligencí vygenerované, fotografie lidí podporujících Izraelské ozbrojené síly, nebo falešné obrázky zobrazující oběti Izraelského bombardování Gazy. Jeden z těchto obrázků vytvořených umělou inteligencí zobrazuje malé plačící dítě pohřbené pod troskami domu. Ačkoli mnoho uživatelů sociálních sítí vyjádřilo pochybnosti o pravosti obrázku, mnoho lidí jej přesto sdílelo dál.

Zdroj: www.wired.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.