Foto: se svolením Lockheed Martin

Umělá inteligence pilotovala výcvikový letoun více než 17 hodin

Agent umělé inteligence nedávno pilotoval cvičný letoun Lockheed Martin VISTA X-62A, a to dokonce více než 17 hodin. VISTA (což je zkratka pro Variable In-flight Simulation Test Aircraft) dokáže softwarově simulovat výkonnostní charakteristiky běžných letadel. Agent měl za úkol napodobit lidského pilota.

Testovací let se uskutečnil v prosinci minulého roku. Podle společnosti Lockheed to bylo poprvé v historii, kdy byla umělá inteligence takto zapojena u taktického letounu. Cílem celého projektu je využít tuto platformu k testování návrhů letadel, která mohou létat autonomně.

„VISTA nám umožní paralelně vyvíjet a testovat špičkové technologie umělé inteligence s novými návrhy dopravních prostředků bez posádky,“ uvedl v prohlášení ředitel výzkumného oddělení US Air Force Test Pilot School (USAF TPS) Dr. M. Christopher Cotting. „Tento přístup v kombinaci s testováním nových systémů dopravních prostředků již v průběhu jejich výroby umožní rychlé zdokonalení autonomního řízení pro vojenské stroje bez posádky.“

Divize Skunk Works společnosti Lockheed spolupracovala na výrobě systému VISTA pro TPS USAF s firmou Calspan na letecké základně Edwards v Kalifornii. Program VISTA byl mimo jiné využit k vývoji virtuálního head-up displeje a systému hlasového zadávání povelů pro letoun F-35 Lightning II.

Zdroj: engadget.com