Umělá inteligence pomáhá v Indii s včasným odhalováním rakoviny děložního čípku

Rakovina děložního čípku je zákeřná nemoc a v Indii na ni umírá nejvíce žen na celém světě. Ačkoliv lze této nemoci předcházet a včasnou diagnózou ji odhalit umírá ní ve druhém nejlidnatějším státu světa 67 000 žen ročně. Podle údajů zdravotnických organizací stojí tato nemoc ročně život 260 000 žen po celém světě. Indie tak do toho smutného čísla přispívá téměř jednou čtvrtinou.

Problém je, že nástup této nemoci může dokázat pouze analýza vzorku stěru, která je však časově. Lékaři v Indii se proto rozhodli spojit síly se společností Microsoft a umělou inteligencí, aby tuto metodu reálně zefektivnili.

Společnost SRL Diagnostics provozuje největší síť diagnostických center v Indii. Zabývá se službami v oblasti patologie a radiologie, a právě s touto společností spojil Microsoft své síly. Každým rokem se odborníci této organizace zabývají více než 100 000 vzorky stěrů. Přibližně 98 procent z nich je negativních, avšak dvě procenta vyžadují léčbu a to v co nejkratším čase.

Vzorky je nutné zkoumat na úrovni buněk, kterých je v každém z nich 300-400. tato práce je velmi náročná ale ukázalo se, že ji dokáže velmi dobře zastat právě algoritmus umělé inteligence. Díky strojovému učení stačilo program naučit v čem se liší infikovaná buňka od té normální, a to na několika tisících příkladech vzorků.

Proces analýzy vzorků je díky programu mnohem rychlejší. V současnosti probíhají poslední testy, po jejichž absolvování by měl program získat certifikaci a být nasazen v běžném provozu. Jeho užití by díky zkrácení čekacího času mohlo přinést čas tam, kde je nejvíce potřeba.

Zdroj: techcrunch.com