Foto: peakpx.com

Umělá inteligence porazila osm mistrů světa v bridži

Umělá inteligence NooK, kterou posledních 5 let vyvíjel francouzský startup NukkAI, porazila minulý pátek na turnaji v Paříži osm mistrů světa v bridži. Toto vítězství představuje pro umělou inteligenci nový milník. Bridž je totiž velmi komplexní karetní hra, ve které hráči pracují s neúplnými informacemi a musí reagovat na chování několika dalších soupeřů. Oproti tomu ve hře Go nebo v šachách (v nichž umělá inteligence lidské protivníky již několikrát opětovně porazila) má hráč vždy jen jednoho soupeře a oba hráči mají k dispozici všechny informace.

V pařížském bridžovém turnaji museli lidští hráči odehrát 800 po sobě jdoucích partií, rozdělených do 80 sad po deseti. Umělá inteligence NooK vyhrála 67, tedy 83 %, z 80 sad.

Véronique Ventosová, výzkumnice v oblasti umělé inteligence a spoluzakladatelka NukkAI, nazývá NooK „umělou inteligencí nové generace,“ protože je schopna vysvětlovat svá rozhodnutí za pochodu. „V bridži nemůžete hrát, když nevysvětlujete,“ dodává Ventosová.

Vysvětlitelnost je v oblasti umělé inteligence žhavým tématem. „Většina toho, co široká veřejnost v posledních letech slyšela o strojovém učení, je založena na černých skříňkách systémů, jako je AlphaGo, který není schopen lidem vysvětlit, jak se rozhoduje,“ řekl Muggleton, profesor strojového učení na Imperial College London.

NooK oproti tomu představuje přístup „bílé skříňky“ nebo „neurosymbolický“ přístup. Není jako ostatní umělé inteligence, které se učí tak, že odehrají miliardy kol jedné hry. NooK se naopak nejprve naučí pravidla hry, poté svou hru zlepšuje prostřednictvím praxe. „NooK se učí způsobem, který je mnohem bližší člověku,“ řekl Muggleton.

Zdroj: theguardian.com