Foto: se svolením OpenAI

Umělá inteligence umí „dokreslit“ okolí za rámy slavných obrazů

V květnu letošního roku jsme vás informovali o jedinečném systému umělé inteligence DALL-E, který dokáže převádět text na obraz. Tento systém nyní získal novou funkci nazvanou Outpointing. Ta umožňuje generovat nový vizuální obsah i mimo původní obraz, čímž v podstatě dokresluje jeho okolí.

Na obrázku v úvodu našeho článku je vidět, jak si DALL-E „představuje“, co by se nejspíš mohlo nacházet mimo rám portrétu Johannese Vermeera Dívka s perlou. Z omezených možností na obraze si systém dokáže „domyslet“, co se nachází v okolí. Zachovává přitom umělcův styl, barevnost, stíny i světla originálu.

Každopádně je potřeba říci, že výsledný obraz není pouze dílem umělé inteligence. S DALL-E totiž spolupracoval také odpovědný umělec August Kamp, který kontroloval a upravoval volby AI, aby nakonec dosáhl požadovaného výsledku. Podobně jako u ostatních produkcí tedy AI model vyžaduje, aby do určité míry zasahoval také člověk.

Vzhledem k tomu, že Outpainting lze použít k rozšíření původního obsahu uměleckých děl, není divu, že si jej rychle oblíbila řada uživatelů, kteří se takto pokouší nahlédnout za rámy známých obrazů.

DALL-E je nyní k dispozici prostřednictvím beta programu, do kterého má v současné době přístup více než milion uživatelů. Každý uživatel beta verze v prvním měsíci získá možnost vygenerovat 50 obrázků zdarma, každý následující měsíc pak 15 dalších. Uživatel si za 15 dolarů může koupit až 115 snímků.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.