Zdroj: wikimedia.org

Umělá inteligence vyřešila jedno z nejzásadnějších tajemství současné biologie

Biologie patří mezi vědní obory, které mají stále svá tajemství a čím více toho o ní víme, tím zjišťujeme, jak toho víme málo. Rozšiřování znalostí tohoto oboru bylo prakticky od jeho počátku závislé na pozorování a laboratorních pokusech. V posledních letech ale stále častěji pomáhá také umělá inteligence, která pracuje s obrovským množství již známých faktů.

A nyní se umělé inteligenci podařil zásadní průlom. DeepMind, britská společnost spadající pod konsorcium Alphabet, totiž ohlásila, že dokáže na základě svých postupů přesně předpovědět tvar bílkovin. Nad tímto problémem si přitom vědci lámou hlavu několik desetiletí, protože mikroskopická bílkovina je vlastně řetězec chemických sloučenin uspořádaný do trojrozměrných struktur. Ten potom určují konkrétní vlastnosti a chování konkrétní bílkoviny.

Identifikace tvaru i jediného proteinu může trvat roky, ale DeepMind uvedl, že jeho systém AlphaFold byl schopen poskytnout přesné výsledky v měřítku šířky atomu během několika dní. To by mohlo značně urychlit výzkum v řadě projektů. Někteří odborníci mluví dokonce o převratu v celém oboru.

Znalost přesné struktury proteinů je důležitá při navrhování léků i při porozumění samotným nemocem, a to včetně hrozeb, jakými je rakovina, demence a infekční nemoci. Nový objev tak mimo jiné může urychlit i výzkum onemocnění Covid-19.

Schopnosti DeepMind ještě budou muset projít několika koly testování. První výsledky však podle reakcí vědecké obce vypadají více než dobře, což je rozhodně dobrá zpráva.

Zdroj: bbc.com