Foto: Pixabay

Umělá inteligence začíná překonávat meteorology

Program s názvem „GraphCast”, který byl vyvinut výzkumníky společnosti DeepMind a je založený na strojovém učení, dokáže předpovědět počasí na příštích 10 dnů, a to za méně než jednu minutu. Ve výzkumné zprávě vědci zdůrazňují, že GraphCast překonal tradiční technologie předpovídání vývoje počasí s 90% mírou spolehlivosti.

Program na předpověď počasí poháněný umělou inteligencí funguje tak, že bere v úvahu „dva aktuální stavy počasí na Zemi”, což zahrnuje hodnoty z doby testu a šesti hodin před ním. Na základě těchto údajů dokáže GraphCast předpovědět, jaké bude počasí v následujících šesti hodinách.

V praxi již umělá inteligence prokázala své využití. Nástroj předpověděl dopad hurikánu Lee na Long Island deset dní předtím, než k němu došlo, zatímco tradiční technologie předpovědi počasí, které v té době používali meteorologové, zaostávaly. Předpovědi prováděné standardními simulacemi počasí mohou trvat déle, protože modely musí zohledňovat složité fyzikální jevy, aby byly předpovědi přesné.

Nejenže algoritmus předpovědi počasí překonává tradiční technologie předpovědi počasí, pokud jde o rychlost a rozsah, GraphCast dokáže předpovídat i závažné povětrnostní jevy, mezi něž patří tropické cyklóny a vlny extrémních teplot nad regiony.

A protože algoritmus lze znovu trénovat na základě nejnovějších dat, vědci věří, že se tento nástroj bude v předpovídání rozdílů ve vzorcích počasí, které se shodují s většími změnami klimatu, jen zlepšovat.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.