Unikátní 360° video společnosti Waymo ukazuje, jak přemýšlí autonomní vozidla

Svět je stále blíže zavedení autonomní dopravy do běžného provozu. Státem, který je v tomto směru nejvíc vepředu, jsou nepochybně USA. Včera jsme vás informovali o tom, že kalifornské úřady schválily testování autonomních vozů v běžném provozu. Google, respektive jeho dceřiná společnost Waymo, má také zájem v dohledné době uvést do provozu síť autonomní taxislužby ve Phoenixu v Arizoně.

V rámci přípravy na zahájení provozu přináší Google informační kampaň, jejímž cílem je přesvědčit veřejnost o bezpečnosti autonomní dopravy jak z hlediska pasažérů, tak z pohledu ostatních účastníků silničního provozu. V rámci této kampaně zveřejnil dnes Google 360° video, které důkladně seznamuje veřejnost s autonomními automobily.

Video ukazuje, jak systém autonomního vozu přemýšlí a jakým způsobem aproximuje svět kolem sebe. Základním systémem je LIDAR, ten vysílá do okolí obrovské množství laserových bodů a snímá jejich odraz. Díky tomu získá plastickou představu o prostředí kolem sebe. Druhým pomocníkem je radar, který měří vzdálenost respektive rychlost objektů v okolí automobilu. Třetí důležitou součástí jsou kamery s vysokým rozlišením, které snímají prostředí kolem automobilu. Ty dokáží například zjistit, jaká barva na semaforu aktuálně svítí. Všechny tyto prvky systému fungují v režimu 360°, tak aby měly dokonalý přehled o okolí automobilu v každém okamžiku.

Získaná data následně zpracovává systém s umělou inteligencí založenou na strojovém učení a neuronových sítích. Ten následně rozhodne, jak se automobil v příštím okamžiku zachová.

Během videa si můžeme všimnout většího počtu projetí křižovatek doleva (to je pro systém složitější, protože musí vyhodnotit, komu je potřeba dát přednost v jízdě). S řešením těchto problémů mělo, dle interních informací, Waymo dříve problémy. Nyní se však zdá, že je tento problém vyřešen a auto jej zvládá bez problémů. Podle tvůrců videa bylo zařazení většího počtu průjezdu křižovatek doleva do prezentačního videa pouhou náhodou.

Waymo kromě vypuštění videa, které najdete pod článkem, také oznámilo, že překročil hranici ujetí pěti milionů autonomních mil. Pokoření této hranice trvalo společnosti šest let, přičemž poslední milion mil byl uražen za pouhé tři měsíce.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.