Unikátní aplikace nahradí hlas pacientům po odstranění hrtanu, je dílem českých vědců
Léčba rakoviny je v mnoha případech provázena velmi nepříjemnými vedlejšími účinky, které dokáží výrazně ztížit život pacientům. V případě rakoviny hranu, je potřeba v mnoha případech celý orgán odstranit a s ním i důležité řečové orgány, takže pacient defacto oněmí.
Pro pacienty s tímto problémem se pokusil jisté řešení najít tým spojený z vědců ze Západočeské univerzity, Karlovi univerzity a soukromých společností CertiCon a SpeechTech. Tímto řešením je aplikace, která dokáže použít reálný pacientův hlas k reprodukci řeči. Její vývoj byl zahájen před dvěma lety.
Syntetickou řeč s hlasem pacienta je možné generovat na počítači, tabletu nebo mobilním telefonu. Její nevýhodou je, že potřebuje vzorek pacientova hlasu, se kterým má dále pracovat. Je tedy nutné, aby pacient v období před samotnou operací načetl a zaznamenal přibližně 10 000 vět a vytvořil tak databázi s níž dokáže aplikace pracovat.
Tvůrci si uvědomují omezení, které tato nutnost přináší. Pacient před operací nemusí mít dostatek času a především energie k tomu, aby se mohl věnovat vytváření potřebného penza mluveného textu. V současnosti vývojáři pracují na efektivnější verzi aplikace, která by dokázala pracovat s menším počtem (300-3000) vět. Z nich by se mohl díky pokročilejšímu statistickému modelu vytvořit potřebný obraz řeči.
Vědecký tým primárně pracoval na češtině, ale vytvořil také vzorky pro možné budoucí použití v angličtině, ruštině nebo slovenštině.
Zdroj: praguemorning.cz