Unikátní AR dokument umožňuje divákovi vžít se do role imigračního úředníka a poznat příběhy muslimů

Každý kdo zažil rozhovor s migračním nebo bezpečnostním úředníkem na letišti ví, že to není ta nejlepší zkušenost. Úkolem těchto lidí je prověřit pravdivost důvodů cesty a zamezit příchodů lidí, kteří chtějí narušit bezpečnost dané země nebo zneužít její sociální systém. Při takovém rozhovoru se může stát že lehké přeřeknutí nebo zdánlivý detail může znamenat deportaci zpět do destinace, odkud cestující přiletěl.

Jak se při takových rozvorech cítí po příletu do USA muslimští cestující, je možné vyzkoušet prostřednictvím AR dokumentu Terminál 3, jehož režisérem/vývojářem je Asad Malik. Jedná se o interaktivní dokument v prostředí rozšířené realitě, kde divák přebírá roli imigračního úředníka a klade otázky muslimům, kteří právě vystoupili z letadla. Při tvorbě obsahu se nechal inspirovat vlastním nepříjemným zážitkem.

Netradiční formát rozšířené reality má diváka do prostředí dokumentu více vnést. Zároveň nejde o virtuální realitu, aby se zdůraznila reálnost situací, protože všechny dialogy vznikaly na základě reálných příběhů a zkušeností konkrétních lidí. Cílem je mimo jiné poukázat na různorodost lidí muslimské víry, mezi nimiž jsou hluboce věřící lidé stejně jako ateisté. Všichni však musí čelit stereotypům a xenofobii, která se mimo jiné projevuje mnohem tvrdším přístupem úředníků a dalších institucí při cestování.

Imigrační rozhovory někdy navíc zavedou hráče- tazatele na velmi osobní rovinu příběhů lidí, které právě zpovídá a díky tomu se s nimi jako s lidmi mnohem více seznámí.

Diskriminaci muslimů potvrzují i statistiky, podle jich mají lidé ze zemí, které jsou považovány za muslimské až třicetsedmkrát vyšší pravděpodobnost, že budou na letišti zadrženi a podrobeni hlubšímu rozhovoru než evropský cestující.

Zdroj: mashable.com