Unikátní chytré hodinky s Braillovým písmem přichází do ČR

Jedním z mnoha poslání rozvíjejících se nových technologií je zvyšování kvality života postiženým. Nové chytré hodinky Dot Watch, které přináší na český trh Alza.cz mají přesně tento cíl.  S jejich testováním pomáhá organizace Světluška, která pomáhá zrakově postiženým, jsou v současnosti v procesu české lokalizace.

Hodinky vyrábí jihokorejská firma Dot Intercorporation a Alza je bude nabízet jako jeden z prvních e-shopů v EU. Hlavní výhoda hodinek je, že poskytují svým majitelům soukromí při používání mobilních technologií. Pokud chtěli zrakově postižení používat svůj mobilní telefon, měli doposud možnost si zprávu poslechnout a pokud u sebe neměli sluchátka (často je nemohou venku používat, protože zvuk jim pomáhá v orientaci) znali její obsah nejen oni, ale i okolí, které tím navíc mohli rušit. Tuto praxi hodinky mění.

Na jejich displeji je místo pro čtyři znaky v Braillově písmu oddělené mezerou. Hodinky mají základní funkce jako čas, datum, stopky, odpočet. Po připojení k mobilnímu telefonu nebo tabletu přes speciální aplikaci se škála jejich možností rozšiřuje. Majitel si může číst notifikace telefonu, jméno toho kdo aktuálně volá, SMS, e-mail nebo status na sociální síti. Díky tlačítkům je možné scrollovat text přímo na hodinkách.

Zajímavé také je, že Dot Watch nevyužívají piezo krystaly, které mění svou polohu, jak bývá u podobných zařízení obvyklé, ale sadu motorků, které jednotlivé body písma vysouvají nebo zasouvají. Tato technologie je mnohem levnější než krystalická.

„Dot Watch mi velmi ulehčují život. Dříve jsem musel např. pro čtení SMS zpráv používat hlasového asistenta v telefonu, což nebylo příliš komfortní třeba při cestování v MHD. Teď si můžu zjistit čas a další informace kdykoliv a kdekoliv, aniž by to někdo slyšel nebo to někoho rušilo,“ říká Zdeněk Rybák, který pro Alzu hodinky testoval.

Na jedno nabití vydrží hodinky týden, což je, vzhledem k jejich mechanickému základu, opravdu velmi slušné. Zatím jsou k dispozici v předprodeji a jejich cena je 9 999 Kč. V současnosti je vedeno jednání s úřady, aby hodinky byly schváleny jako speciální pomůcka což by znamenalo, že by na ně mohli zrakově postižení získat příspěvek od státu. Česká lokalizace hodinek by měla být hotová v řádu týdnů. Pokud se hodinky na českém trhu osvědčí má Alza v plánu začít prodávat i další zařízení od společnosti Dot Intercorporation.

Zdroj: Tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.