Unikátní pokus oživil hlasové ústrojí mumie staré 3000 let

Jak asi zněl hlas starých Egypťanů? Na to se pokusili odpovědět unikátní pokus, při němž skupina vědců vytvoří funkční kopii části hlasového ústrojí kněze Nesyama, jež žil v Egyptě v době vlády faraona Ramsese XI, mezi lety 1099 a 1069 před naším letopočtem. Výzkum provedli akademici z Royal Holloway, University of London, University of York a muzea v Leedsu, jeho výsledky zveřejnili ve čtvrtek v časopise Scientific Reports.

Tento neobvyklý pokus umožnil nález velmi zachovalé mumie tohoto duchovního. Vědci ji podrobily důkladnému zkoumání a skenování a podařilo se ji mimo jiné vytvořit také přesný model hlasového ústrojí. Ten následně vytiskli na speciální 3D tiskárně a zkusili skrz něj pustit proud vzduchu a vytvořili tak hrdelní zvuk, který je základem každé promluvy. K artikulaci konkrétních slov je potom potřeba jazyk, zuby a rty, ty vědci pochopitelně k dispozici nemají, mohl by je však v budoucnu nahradit počítačový model.

Jedná se o první pokus tohoto druhu v historii, a vědci doufají, že by jim mohl říci hlas kněze v budoucnosti celé věty. Kněz Nesyama sloužil podle značek v Thébách a je pravděpodobné, že ke svému povolání potřeboval silný hlas, aby mohl pronášet rituální modlitby a zpívat. Vědecký pokus oživuje jeho hlas po více než 3 000 letech, čímž částečně naplňují Egyptskou představu o posmrtném životě.

Další zkoumání odhalilo, že Nesyamun trpěl onemocněním dásní a těžce se zkaženými zuby. Předpokládá se, že zemřel ve svých 50 letech, pravděpodobně po těžké alergické reakci. Jeho ostatky patří k nejzachovalejším z těch, které spadají do období vlády Ramsese XI a poskytují tak vědcům obrovské množství poznatků o tehdejší době.

Zdroj: bbc.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.