Zdroj: news.gatech.edu

Unikátní robot lenochod pomáhá s výzkumem ohrožených druhů

Konstruktéři robotů se často inspirují ve zvířecí říši, protože některé problémy vyřešila příroda a evoluce za ně již v minulosti. Existují studie, které naznačují, že roboti budoucnosti by mohli využívat podobné pohybové systémy jako gepard nebo delfín, a rychleji se tak pohybovat. Existují však i jiná zvířata, jež mohou konstruktéry inspirovat, například lenochod.

Ten se stal předlohou unikátního robota společnosti Georgia Tech a jeho úkolem je být co nejpomalejší a nejméně výrazný, aby tak mohl studovat zvířata a rostliny v jejich přirozeném prostředí, aniž by je přitom vyděsil.

SlothBot se velmi pomalu pohybuje po natažených drátech a svým vzhledem skutečně připomíná lenochoda. Jeho součástí jsou solární panely, pomocí nichž dobíjí své baterie. V případě, že mu dojde baterie, dokáže vyhledat místo s ideálním slunečním svitem, a následně se vrátit na původní pozici. Součástí jeho výbavy je kamera, ale i čidla na měření teploty nebo hladiny oxidu uhličitého. Nedílnou součástí je skořápka vytištěná na 3D tiskárně. Ta chrání zařízení před nepřízní počasí a dalšími vlivy.

V současnosti jsou možnosti robota testovány v botanické zahradě v Atlantě. Tam zatím využívá jeden 100 stop dlouhý kabel. Jeho tvůrci doufají, že se jim podaří přidat další trasy tak, aby robot lenochod pokryl širší prostor. I v botanické zahradě by mohl robot přinést zajímavé poznatky o chování ohrožených druhů na základě změn jejich prostředí. Jedním z prvních úkolů bude sledovat proces opylení vzácných orchidejí ohroženým druhem žab. Jedná se o velmi křehký proces, který může být lehce narušen a vědci doufají, že právě robot lenochod by se mohl stát jeho „přirozeným“ svědkem.

Zdroj: gatech.edu