Foto: Unsplash

Uniklé dokumenty ukazují kontroverzní kroky, které Uber podnikl k agresivní expanzi

Stovky tisíc uniklých dokumentů Uberu, které získal deník The Guardian a o které se podělilo konsorcium zpravodajských serverů, ukazují, že v době svého nejagresivnějšího růstu společnost Uber údajně využívala tajné technologie k maření policejního vyšetřování, usilovala o přízeň vysoce postavených vládních úředníků, a dokonce chtěla profitovat z možných násilných střetů mezi svými řidiči a provozovateli klasických taxislužeb.

To vše se odehrávalo mezi lety 2013 a 2017. Pod tehdejším generálním ředitelem a spoluzakladatelem Travisem Kalanickem se Uber otevřeně přetahoval s regulačními orgány a taxikáři v rámci nekompromisní kampaně za celosvětovou expanzi.

Podle deníku The Guardian společnost Uber údajně používala “kill switch”, aby zabránila tomu, aby se údaje společnosti dostaly do rukou orgánů činných v trestním řízení během četných policejních razií v různých zemích. Přepínač “kill switch” byl údajně nasazen v šesti zemích, včetně Francie, Nizozemska, Belgie, Indie, Maďarska a Rumunska, a přerušil spojení mezi počítači společnosti Uber v jejích místních pobočkách a hlavní cloudovou sítí společnosti.

V rámci svého celosvětového lobbistického úsilí si Uber podle BBC pěstoval úzké vztahy s Emmanuelem Macronem, který v té době zastával funkci francouzského ministra hospodářství a s Kalanickem se nejméně čtyřikrát setkal. Dvojice si údajně tykala a Macron Kalanickovi řekl, že by mohl pomoci provést změny francouzských zákonů, které by byly pro společnost příznivé.

Zdroj: www.cnn.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.