Uniklé dokumenty ukazují, že dceřiná společnost Avastu prodává data uživatelů třetím stranám

Společnost Avast, pocházející původně z České republiky se během svého vývoje stala mezinárodním koncernem a vypracovala si jednu z čelních pozic mezi světově používanými antivirovými programy. Servery Motherboard a PCMag přišly v tomto týdnu s obviněním, že Avast shromažďuje data svých uživatelů a dále je prodává.

Avast nashromážděná data údajně předává dále prostřednictvím společnosti Jumpshot, a získává tak miliony dolarů. Někteří uživatelé se sdílením dat souhlasili, avšak výše uvedené servery údajně mají důkazy o tom, že Avast prodával i data uživatelů, kteří o tom vůbec nevěděli. Mezi příjemci dat byli údajně velcí hráči jako Google, Home Depot, Microsoft a Pepsi.

Data se údajně týkají téměř veškeré činnosti uživatelů na PC, od vyhledávání na Google, vyhledávání polohy na mapách Google až po navštěvované e-shopy nebo zhlédnutá videa na pornografických stránkách. Data byla před prodejem anonymizována a neobsahují údaje jako jména nebo kontaktní informace. Odborníci se však obávají, že by v některých případech šlo anonymizaci zrušit.

Mezi svými službami nabízí Jumpshot i službu Feed All Feeds Feed, která slibuje odběratelům přesný přehled chování uživatele na internetu. Jen za rok 2019 zaplatila za odběr této služby marketingová společnost Omnicom Media Group přes dva miliony dolarů.

Toto není poprvé, co se Avast setkala s problémy spojenými se shromažďováním dat. Před několika měsíci Mozilla stáhla rozšíření Avast Online Security a SafePrice pro Firefox a ekvivalenty značky Avast AVG, poté, co bylo zjištěno, že shromažďují mnohem více dat, než je nutné. Pokud se podezření ukáže jako oprávněné, bude to velmi znepokojující, protože komu jinému by měl uživatel věřit než společnosti, jíž svěřil bezpečnost svého počítače.

Zdroj: vice.com