Úniky dat ohrozily v první polovině roku přes 4,5 miliardy záznamů

Podle zprávy společnosti Gemalto s názvem 2018 Breach Level Index ohrozily úniky dat  v první polovině letošního roku více než 4,5 miliardy záznamů. Meziročně jde o 133% nárůst.

Jinými slovy to znamená, že denně bylo ztraceno či ukradeno přes 25 mil. datových záznamů, každou hodinu více než milion a každou minutu přes 17 tisíc. Společnost v první polovině roku zaznamenala globálně celkem 945 případů „leaku“ dat, což je méně než za první polovinu loňského roku, kdy došlo k 1162 incidentům, letošní úniky to však „kompenzovaly“ právě větším rozsahem. Nejvíce případů – 559 – bylo zaregistrováno v Severní Americe, s 339 incidenty se potýkaly země asijsko-pacifického regionu.

Nepřekvapivě byli za nejvíce incidentů (80 %) zodpovědní „vnější škodící aktéři“, tedy externí útočníci. Druhou nejčastější příčinou úniků dat byla jejich náhodná ztráta – takto bylo ohroženo 879 mil. záznamů, což je nicméně z roku na rok méně o 47 %. 7 % „leaků“ způsobili „vnitřní aktéři“, tedy lidé, kteří ukradli data ze svých firem, a za 2 % byli zodpovědní hacktivisté (skupiny typu Anonymous, kteří chtějí úniky na něco upozornit).

Co se týče odvětví, nejhůře byl zasažen sektor zdravotnictví (27 % incidentů) a o zbytek se „podělily“ profesionální, vládní, průmyslové, finanční nebo vzdělávací instituce.

Trendem je krádež identity, která se na únicích podílela 65 procenty, s velkým odstupem následuje přístup k účtům se 17 procenty. Pozitivním zjištěním zprávy je, že nejlepším bezpečnostním odrazujícím prostředkem je šifrování dat. Na systémech, které používaly šifrování, bylo zaznamenáno jen 2,2 % případů úniku dat.

 

Zdroj: pcmag.com