Zdroj: unsplash

Úniky naznačují, že výkonný vojenský spyware mohl být použit proti aktivistům a právníkům po celém světě

Úniky citlivých údajů naznačují, že velmi silný software určený na sledování zločinců a teroristů mohl být zneužitý. Mezi čísly kandidátů na invazivní sledování se objevila i ta, která patří disidentům, aktivistům a vybraným právníkům po celém světě. Záznamy byly získány neziskovou organizací Forbidden Stories a sdíleny s vybranými médii.

Projekt Pegasus provozuje izraelská společnost NSO Group a jejími klienty jsou vlády po celém světě. Pegasus je velmi výkonný spyware, který je schopný ze svého cílového zařízení získat všechna data a částečně nad ním získá také kontrolu – dokáže jej například využít k natáčení videa nebo zvuků. To vše pochopitelně bez toho, aby to jeho majitel dokázal zaznamenat.

Pegasus je vnímaný jako velmi silný nástroj a vedení NSO Group v minulosti zdůraznilo, že je určen pouze k použití proti teroristům nebo závažným zločincům. Pokud by se potvrdil výše popsaný únik informací, znamenalo by to pro společnost porušení jejího kodexu.

Tomu, že disidenti, aktivisté a další mohli být opravdu tímto způsobem sledováni, napovídá i to, že v minulosti byly některé jejich soukromé zprávy, nebo dokonce fotografie zveřejněny ať už anonymně, nebo veřejně. Na seznamu jsou jména z Indie, Ázerbájdžánu, Maďarska, Saudské Arábie, Mexika a dalších. Mezi sledovanými byli i Evropané například Rodney Dixon, prominentní právník se sídlem v Londýně, který se věnoval řadě významných případů lidských práv.

Skupina NSO tvrdí, že svůj produkt Pegasus klientům zablokuje, pokud dojde k jeho zneužití. Uniklá čísla údajně nejsou důkazem o zneužití systému. Vedení ale slíbilo, že celou záležitost prošetří.

Zdroj: theguardian.com