Foto: se svolením United Airlines

United Airlines věří v létající taxi, plánuje nakoupit 500 strojů

Americká letecká společnost United Airlines plánuje provést další velký krok v oblasti létajících taxíků. Nejenže do společnosti Eve Air Mobility vložila 15 milionů dolarů, ale nyní si objednala dokonce 200 létajících taxíků a na dalších 200 má opci. United Airlines očekává, že čtyřmístné elektrické vozidlo s kolmým startem a přistáním (eVTOL) společnosti Eve Air Mobility začne odebírat již v roce 2026.

Společnost se pro tento krok rozhodla ze dvou hlavních důvodů – zaprvé věří v trh městské letecké mobility a za druhé považuje společnost Embrarer (jež založila také společnost Eve Air Mobility) za důvěryhodného výrobce letadel s prokazatelnými výsledky při stavbě a certifikaci letadel v 53leté historii společnosti. Svoji investici tak v podstatě považuje za sázku na jistotu.

Létající taxi tohoto výrobce disponuje konvenčními pevnými křídly, rotory a tlačnými klapkami, které byly zkonstruovány primárně pro zajištění bezpečnosti, efektivity a spolehlivosti. Jeho dolet je údajně 96,5 kilometru a společnost United dodává, že létající taxi dokáže snížit hladinu hluku o 90 % ve srovnání se současnými konvenčními letadly.

Každopádně společnost United Airlines kromě společnosti Eve Air Mobility uzavřela dohodu také s jinou společností věnující se výrobě eVTOL, která sídlí v Kalifornii. Minulý měsíc složila zálohu 10 milionů dolarů na 100 létajících taxíků, její flotilu by tedy celkem mělo tvořit až 500 létajících taxíků.

Cílem společnosti United Airlines je do roku 2050 dosáhnout nulových uhlíkových emisí. Investuje proto nejen do elektrických létajících taxíků, ale také do motorů na vodík a do udržitelných paliv.

Zdroj: engadget.com