Foto: se svolením Unity

Unity se vývojářům omluvilo za poplatky a slíbilo změnu

Minulý týden Unity nepříjemně překvapilo vývojáře novým poplatkem za spuštění herního enginu, který by byl účtován při každé instalaci titulu. Řada vývojářů se ihned ohradila, přičemž nyní se zdá, že společnost si stížnosti vzala k srdci a chystá nápravu.

„Vyslyšeli jsme vás. Omlouváme se za zmatek a rozčilení, které způsobila politika poplatků za spuštění, kterou jsme oznámili v úterý,“ uvedla společnost v příspěvku na X. „Nasloucháme, komunikujeme se členy našeho týmu, komunitou, zákazníky a partnery a provedeme změny této politiky. O aktualizaci se podělíme během několika dní. Děkujeme vám za upřímnou a kritickou zpětnou vazbu.“

Zpráva o nové politice poplatků ve vývojářské komunitě vyvolala patřičný rozruch. „Nikdy předtím jsme neučinili žádné veřejné prohlášení. Tak moc jste to pokazili,“ napsal vývojář Slay the Spire Meta Crit. „Není možné, aby společnost Unity před spuštěním této akce mluvila s jediným vývojářem,“ dodal Rami Ismail. Na protest mnoho vývojářů vypnulo reklamy Unity a další zvažovali hromadnou žalobu.

Společnost Unity oznámila nepopulární změnu po několika obtížných letech, kdy jí změna ochrany osobních údajů ze strany společnosti Apple odřízla velkou část příjmů z reklamy. V loňském roce se propadla cena akcií společnosti, ta zahájila propouštění, které se dotklo 8 % jejích 600 zaměstnanců. Také se kolem jejího generálního ředitele Johna Riccitiella rozpoutala kontroverze poté, co označil tvůrce her, kteří nepočítají s monetizací, za idioty.

Po počátečním rozruchu se společnost Unity pokusila objasnit svou politiku a uvedla, že bude zpoplatňovat pouze první instalace, charitativní organizace budou od poplatků osvobozeny a demoverze nebudou zpoplatněny vůbec. Poplatek navíc budou platit majitelé předplacených služeb, nikoli vývojáři.

Zdroj: engadget.com