Univerzity po celém světě jsou cílem řady útoků počítačových pirátů

Studenti, učitelé a další pracovníci vysokých škol a univerzit by měli být zvlášť opatrní při přihlašování do univerzitních systémů. Společnost Kaspersky Lab totiž detekovala vlnu počítačových útoků na nejméně 131 univerzitních pracovišť v šestnácti zemích po celém světě. Útoky se uskutečnili v posledních 12 měsících a mají podobný průběh. Útočníci mají zájem především o přístupové údaje zaměstnanců a studentů, jejich IP adresy a údaje o jejich poloze. Tyto údaje se snaží získat prostřednictvím falešných přihlašovacích stránek, které svým designem odpovídají autentickým portálům univerzit.

Zatímco banky a velké průmyslové podniky mají v dnešní době počítačovou bezpečnost na vysoké úrovni a vynakládají do nich značné prostředky, u univerzit to tak nemusí vždy být. Ačkoliv se mohou jevit jako nevýznamní cíle, databáze jejich výzkumů v řadě oborů mohou představovat lákavou kořist.

Celkově experti detekovali 961 útoků na 131 univerzitách zaměřených většinou na výuku v anglickém jazyce. 83 z nich se nachází v USA a 21 sídlí ve Velké Británii. Obzvláště velkou pozornost zaměřili útočníci na University of Washington. Kaspersky Lab zjistila, že na tuto konkrétní školu bylo namířeno 111 útoků. Statistiky dále ukazují, že útokům čelily vzdělávací instituce také v Asii, Evropě a Africe.

Počet subjektů, na které phishing cílí, je znepokojivý. Potvrzuje se, že vzdělávání se stává pro kyberzločince atraktivním tématem. Představitelé univerzit by si měli být vědomi toho, že každý z jejích zaměstnanců a studentů může představovat slabý článek a poskytnout kyberzločincům přístup do interních systémů. Měli by proto preventivně učinit patřičná bezpečnostní opatření,” říká Naděžda Děmidová, bezpečnostní odbornice ve společnosti Kaspersky Lab.

Zdroj: Tisková zpráva