Úřady ukončily vyšetřování hacku HBO a obvinily muže z Iránu

Na jaře letošního roku se prémiová americká stanice HBO musela potýkat s nepříjemnostmi ve formě úspěšného hackerského útoku, během než bylo odcizeno velké množství dat, včetně e-mailů, interní komunikace, scénářů nebo dosud neuvedených epizod seriálů. Útočníci potom zhruba 1,5 TB dat zveřejnili a vyhrožovali dalším zveřejněním, pokud jim HBO nezaplatí výkupné.

Po téměř půlroku trvajícím rozsáhlém vyšetřování incidentu nyní zveřejnily americké úřady výsledky a sdělily první obvinění. Americký prokurátor Joon H. Kim, který má případ na starosti prohlásil „Winter has come for Behzad Mesri.“ Čímž parafrázoval oblíbenou hlášku z nejúspěšnějšího seriálu současnosti Hra o trůny. Obviněný se pravděpodobně nachází na území Iránu, kam americká jurisdikce nesahá. Pokud by se pokusil vycestovat, hrozilo by mu reálně nebezpečí zatčení na mnoha místech světa.

Behzad Mesri je ve světě kybernetické bezpečnosti známé jméno. V minulosti působil v turecké hackerské skupině Black Hat Security, mnoho zkušeností získal také prací pro Iránskou vládu. Údajně se mu v rámci testovacího útoku podařilo proniknout do počítačového systému iránské armády. Od útoku na HBO se však Irán distancoval.

Útok na HBO proběhl prostřednictvím nabourání uživatelských účtů zaměstnanců. Po jeho provedení Mesri anonymně kontaktoval vedení společnosti a požadoval 5,5 milionů dolarů v Bitcoinech. Ty mu však stanice odmítla dát, tak uvolnil výše zmíněnou část dat a zvýšil výkupné. Podle všeho s ním však stanice odmítla vyjednávat i poté.

Obvinění, kterému Mesri čelí je na federální úrovní. Zatím nebyl zatčen, ale americké úřady mu radí, aby se často ohlížel přes rameno. Americké úřady útok interpretují jako pokus o poškození jejich kultury. „Americká vynalézavost a tvořivost musí být kultivována a oslavována – ne hacknut, ukraden a držen za výkupné.“ dodal prokurátor.

Zdroj: rollingstone.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.