Foto: Wikimedia Commons

USA bude prošetřovat automobily vyrobené v Číně kvůli obavám o bezpečnost

Bílý dům oznámil prošetřování automobilů vyrobených v Číně a dalších nejmenovaných ,,problémových zemích”. Bidenova administrativa upozorňuje, že automobily jsou ,,neustále propojeny” s telefony řidičů, ostatními vozidly, americkou infrastrukturou a jejich výrobci a že novější modely využívají technologie typu řídících asistentů.

,,[S dalšími zařízeními] propojená vozidla shromažďují velké množství citlivých údajů o svých řidičích a cestujících, pravidelně používají své kamery a senzory k zaznamenávání podrobných informací o americké infrastruktuře, přímo komunikují s kritickou infrastrukturou a lze je na dálku pilotovat nebo vypnout,” uvedl Bílý dům v prohlášení. Úředníci se obávají, že ,,nová zranitelná místa a hrozby” by mohly vzniknout z internetového propojení vozidel, pokud by cizí vlády měly přístup k jejich údajům. Obzvláště se obávají, že by zmíněné země mohly tyto informace využívat způsobem, který by ohrozil národní bezpečnost.

,,Čína je odhodlána ovládnout budoucí automobilový trh, a to i za použití nekalých praktik. Politika Číny by mohla zaplavit náš trh svými vozidly, což by představovalo riziko pro naši národní bezpečnost. Nedopustím, aby se to stalo pod mým dohledem,” uvedl prezident Joe Biden. ,,Propojená vozidla z Číny by mohla shromažďovat citlivé údaje o našich občanech a naší infrastruktuře a odesílat je zpět do Čínské lidové republiky. Tato vozidla by mohla být na dálku napadena nebo zneškodněna.”

Jak upozorňuje deník The Washington Post, automobily vyrobené v Číně zatím nejsou na amerických silnicích nijak zvlášť běžné, ale na jiných trzích, například v Evropě, jsou k vidění stále častěji. Ačkoli obecně vyvolávají obavy především elektromobily, v centru pozornosti jsou nyní celkově kamery, senzory a softwary vozidel.

Zdroj: engadget.com