USA chtějí do roku 2020 založit ministerstvo vesmírných sil

Více prezidente USA Mike Pence v USA včera oficiálně oznámil, že se dohodl s ministerstvem obrany na vytvoření tří nových institucí, jejichž činnost se bude věnovat vojenským potřebám ve vesmíru. Dále dodal, že prezident Trump hodlá v příštím roce projednávat s kongresem možnost založení nového Ministerstva vesmírných sil, jež by mělo tyto i další instituce v kompetenci.

Tento plán je součásti rozsáhlé reorganizace vesmírných aktivit. Americké ozbrojené složky mají ve vesmíru, respektive na oběžné dráze své bojové technologie – družice pro sledování, a komunikaci, stejně jako sondy pro detekování odpalů raket. Zároveň je však odpovědnost za vesmír, ve vojenském slova smyslu, rozdělena mezi vojenské letectvo (Air Force), Národní průzkumný úřad a armádu (v užším slova smyslu US Army). Připravovaný krok by toto měl napravit a sloučit pod jedno velení.

Zřízení ministerstva vesmírných sil by vyžadovalo přijetí nové legislativy, tedy spolupráci Úřadu prezidenta a Kongresu. Předkladatelé návrhu také doufají, že se jim financování nových úřadů podaří zařadit do každoročně schvalovaného Zákona o Národní obraně (NDAA), který určuje rozpočet vojenských sil pro následující rok. NDAA pro fiskální rok 2019 byl schválený 1. srpna a nezahrnuje přípravu vzniku Vesmírných sil.

V oblasti vesmírné agendy by také měly vzniknout přímo v úřadu prezidenta nové pozice. Tou nejvyšší z nich by měla být funkce Assistant secretary of defense for space. Ten by měl dohlížet na dění v novém úřadě a také zajišťovat spolupráci vojenských sil s civilním sektorem v oblasti vesmíru a kosmonautiky.

Nové kroky lze podle odborníků vnímat jako snahu o zefektivnění činnosti v oblasti obrany a vojenského využití vesmíru. Ta nyní díky rozprostření do kompetence více úřadů trvala dlohuho. V tempu jakým se za posledních deset let začaly technologie pro lety do vesmíru rozvíjet po celém světě, je nutné mít přesné a jednoznačné velení, aby se nemohlo stát, že o pozici vesmírné jedničky ozbrojené složky USA přijdou.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.