Zdroj: Unsplash

USA oznámily velké investice do rozvoje technologií, pracují na bateriové soběstačnosti

Baterie se stávají stále zásadnější strategickou surovinou. Zároveň jich je stále nedostatek a většina států světa je závislá na jejich dovozu nebo dovozu nějakých částí. Nová vláda USA proto schválila program, který by ve svém finále měl vést k bateriové nezávislosti. Jeho cílem je do roku 2030 vybudovat řetězec od těžby lithia a dalších surovin až po výrobu a recyklaci finálních baterií.

Ministerstvo energetiky (DOE), který má tento „národní plán“ v kompetenci, uvádí, že pokud by tento plán nebyl realizován, USA by nemohly naplnit poptávku. Poptávku po bateriích lze vysledovat napříč mnoha obory – od menší spotřební elektroniky přes elektromobily až po samotnou elektrickou rozvodnou síť. Právě širší zapojení baterií do posledního jmenovaného oboru by mělo pomoci při efektivnějším využití elektřiny z obnovitelných zdrojů.

USA jsou v současnosti v oblasti výroby baterií poměrně malým hráčem. Celému trhu dominuje Čína, s ní ale nemají Spojené státy dobré vztahy. Podle současných plánů by USA byly v roce 2028 schopné pokrýt polovinu poptávky pro domácí produkci elektromobilů.

Podle DOE je hlavní brzdou rozvoje absence širší strategie napříč obory. Pokud by výrobci baterií měli jistý příjem základního materiálu, mohli by lépe plánovat svou produkci a naopak dodavatelé těchto zdrojů potřebují mít jistý odbyt.

Největším problémem bateriového průmyslu v současnosti je navíc nedostatek vzácných kovů, jakými je kobalt, lithium nebo nikl. Krom toho, že jich je málo, jsou těženy většinou v místech, kde jsou porušována pracovní i lidská práva. Součástí programu je také podpora hledání ložisek těchto kovů.

Zdroj: theverge.com