Zdroj: wikimedia.org

V USA příští měsíc zakážou prodej antivirového softwaru Kaspersky

Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena přijala rozsáhlé opatření, kterým zakazuje společnosti Kaspersky Labs prodávat své antivirové produkty zákazníkům v USA. Ruská softwarová společnost nebude moci od července prodávat software novým zákazníkům a od září nebude moci poskytovat služby ani stávajícím zákazníkům.

Zdroj agentury Reuters uvedl, že společnost je díky svým vazbám na ruskou vládu bezpečnostním rizikem. Společnost Kaspersky má totiž možnost instalovat malware, shromažďovat důvěrné informace nebo zadržovat aktualizace softwaru na amerických počítačích. Ministryně obchodu USA Gina Raimondo dnes zákaz oznámila na briefingu.

“Neudělali jste nic špatného a nehrozí vám žádné trestní ani občanskoprávní sankce,” řekla současným zákazníkům společnosti Kaspersky. “Chtěla bych vás však co nejdůrazněji vyzvat, abyste tento software okamžitě přestali používat a přešli na alternativu a ochránili tak sebe, svá data i svou rodinu,” dodala.

Ruská společnost byla v průběhu let už vícekrát předmětem otázek týkajících se kybernetické bezpečnosti. Federální komise pro komunikace zařadila v roce 2022 společnost Kaspersky na seznam společností, které představují nepřijatelná bezpečnostní rizika. Již v roce 2017 bylo zakázáno používat produkty Kaspersky v amerických federálních úřadech a firma se také stala předmětem kontroly ze strany britského vedení pro kybernetickou bezpečnost.

O podobná omezení se pokoušel zavést už Bidenův předchůdce Donald Trump. V roce 2020 se snažil zakázat TikTok a WeChat s odůvodněním, že by tyto aplikace vlastněné Čínou mohly představovat bezpečnostní riziko. Toto opatření bylo v roce 2021 zrušeno, ale vedlo k přezkumu aplikací a problémem se nyní zaobírá i Bidenova administrativa.

Zdroj: www.engadget.com