Foto: Unsplash

USA se chystají uvalit další obchodní omezení na čínské společnosti vyvíjející superpočítače a AI

Podle deníku The New York Times se Bílý dům chystá představit nová pravidla, která by Číně omezila přístup k pokročilým výpočetním technologiím, a tím zabránila jejich využití čínskou armádou. Cílem nových opatření, která mohou být oznámena již tento týden, je omezit schopnost Pekingu vyrábět pokročilé zbraňové a sledovací systémy.

Nová omezení by navázala na již stávající omezení, která poprvé zavedla Trumpova administrativa v roce 2019. Ta zakázala společnostem prodávat technologie vyvinuté v USA společnosti Huawei. Očekává se, že prezident Biden uplatní taková omezení i na další čínské firmy, vládní výzkumné laboratoře a další subjekty. Společnosti po celém světě by pak měly zakázáno prodávat organizacím na restrikčním seznamu jakékoli technologie vyrobené v USA.

Agentura Reuters minulý měsíc uvedla, že Bílý dům by se mohl pokusit omezit prodej pokročilých technologií vyrobených v USA do čínského polovodičového průmyslu. Bílý dům také může omezit vývoz amerických mikročipů do vyspělých čínských superpočítačů a datových center. Opatření by mohla zasáhnout nejen čínskou vládu, ale i akademické instituce a internetové společnosti, jako jsou Alibaba nebo Tencent.

Zatímco většina využití superpočítačů je neškodná, tak občas mohou být zneužity i k vývoji zbraní či ke sledování lidí. V minulosti se prokázalo, že jeden ze superpočítačů postavený s čipy Intel a NVIDIA byl použit ke sledování Ujgurů. 

Zdroj: www.engadget.com