Foto: Pxfuel

USA vyzývá odborníky z řad veřejnosti, aby pomohli řešit rizika generativní umělé inteligence

Americká vláda žádá kvalifikovanou veřejnost o pomoc při hledání způsobů, jak využít příležitostí a překonat problémy spojené s generativní umělou inteligencí. Gina Raimondo, americká ministryně obchodu, oznámila, že Národní institut standardů a technologie (NIST) zahájil činnost veřejné skupiny pro AI technologie, které mohou generovat obsah, včetně textu, obrázků, videí, hudby a kódů. Skupina pomůže agentuře vypracovat klíčová pravidla, jimiž se mohou organizace řídit při řešení rizik, která generativní AI technologie přinášejí.

Podle agentury bude skupina složena z dobrovolníků s technickými znalostmi ze soukromého i veřejného sektoru a bude spolupracovat prostřednictvím společného online pracovního prostoru. Zprvu bude skupina shromažďovat podněty k tomu, jak lze k podpoře vývoje generativních technologií umělé inteligence využít rámec NIST pro řízení rizik umělé inteligence. Dále se očekává, že skupina podpoří testy a hodnocení agentury související s AI. Jejím dlouhodobým cílem je však zkoumat možnosti, jak lze generativní umělou inteligenci využít k řešení nejpalčivějších problémů současnosti, jako jsou problémy související se zdravím, změnou klimatu a životním prostředím jako celkem.

„Prezident Biden jasně řekl, že musíme pracovat na využití obrovského potenciálu a zároveň zvládat rizika, která umělá inteligence představuje pro naši ekonomiku, národní bezpečnost a společnost. Nedávno vydaný rámec NIST pro řízení rizik AI může pomoci minimalizovat potenciální škody způsobené generativními AI technologiemi. V návaznosti na tento rámec pomůže tato nová veřejná pracovní skupina poskytnout důležité pokyny pro organizace, které vyvíjejí, zavádějí a používají generativní AI a které mají odpovědnost za zajištění její bezpečnosti,“ uvedla Raimondo ve svém prohlášení.

Vláda se snaží udržet krok s prudce rostoucím tempem vývoje generativních AI technologií. V dubnu požádal Národní úřad pro telekomunikace a informace o veřejné připomínky k možným předpisům, které by tvůrce UI činily odpovědnými. Bílý dům také vyzval americké zaměstnance, aby uvedli, jak jsou automatizované nástroje využívány na jejich pracovištích. V červnu pak zástupci Ted Lieu a Ken Buck představili zákon, který by jmenoval dvacetičlennou komisi, jež by zkoumala způsoby, jak zmírnit rizika a možné škody AI a zároveň ochránit postavení Ameriky jako globální technologické velmoci.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.