Foto použito se svolením ČBA

Útoky hackerů na běžné uživatele jsou stále běžnější, Kyberkampaň umožňuje se na ně lépe připravit

Kyberútoky jsou v dnešní době stále častější, a to nejen ve velké globální míře. V souvislosti s pandemií, která motivovala celou řadu uživatelů přejít s vyřizováním mnoha záležitostí do online prostoru, se do hledáčků hackerů dostávají čím dál více i běžní uživatelé jako jednotlivci. Svědčí o tom i data České bankovní asociace (ČBA), podle nichž došlo meziročně k rapidnímu nárůstu. Již v polovině roku dosáhl počet phishingových útoků loňského úhrnu. Počet vishingových útoků, kdy se útočníci během telefonického hovoru například vydávají za bankéře či policisty, se dokonce šestinásobně zvýšil. Metody se stávají stále sofistikovanějšími.

„V současné době je zabezpečení bankovních systémů na velmi vysoké úrovni. Z toho důvodu sledujeme dlouhodobě trend zaměření aktivit útočníků na nejzranitelnější článek v celém řetězci – uživatele. Dlouhodobě představují vysoké riziko phishingové e-maily a SMS zprávy, podvodné aplikace a různé druhy škodlivých kódů, které cílí jak na osobní počítač, takna chytrý telefon uživatele. Samostatnou a mimořádně nebezpečnou kapitolu představuje tzv. vishing, který z logiky věci obchází veškeré bezpečnostní mechanismy. Klíčová je proto neustálá edukace veřejnosti. Jen v takovém případě můžeme riziko bezpečnostního incidentu minimalizovat,“ říká Robert Šuman, vedoucí pražského výzkumného oddělení společnosti ESET.

Společnost ESTE ve spolupráci s spolupráci s Policií ČR a Českou bankovní asociací zahájila preventivní Kyberkmapaň, jejímž cílem je vzdělávání veřejnosti v oblasti bezpečnosti jednání v online prostoru. Stěžejní částí jsou webové stránky Kybertest.cz, kde si každý může vyzkoušet své schopnosti v odhalování potenciálních podvodníků. Vyzkoušejte si své schopnosti i vy.

Zdroj: tisková zpráva