Foto: Pxhere

Uživatelé Facebooku mohou získat vyrovnání ve výši 725 milionů dolarů

Uživatelům Facebooku zbývá poslední měsíc na to, aby se přihlásili a získali část z vyrovnání společnosti Meta ve výši 725 milionů dolarů za porušování ochrany osobních údajů. Společnost podepsala urovnání v prosinci 2022 v reakci na hromadnou žalobu podanou advokátní kanceláří Keller Rohrback kvůli sdílení údajů uživatelů s firmou Cambridge Analytica, která se zabývala poradenstvím v oblasti dat a kterou využívala prezidentská kampaň Donalda Trumpa v roce 2016.

Žaloba stála Metu téměř 5,9 miliardy dolarů, které měla zaplatit Federální obchodní komisi, 100 milionů dolarů Komisi pro cenné papíry a burzu a 725 milionů dolarů všem, kteří měli účet na Facebooku v období od května 2007 do prosince 2022. Přesnou částku, která bude každému uživateli vyplacena, nelze určit, dokud se podle urovnání nepřihlásí všichni oprávnění uživatelé Facebooku.

Částka závisí na počtu osob, které se přihlásí a na tom, jak dlouho byl účet každého uživatele aktivní. Částka se vypočítá tak, že jednotlivci dostanou jeden bod za každý měsíc, kdy měli aktivovaný účet, což pochopitelně znamená, že ti, kteří jsou na Facebooku od začátku, dostanou více peněz.

Podle předchozí verze vyrovnání měli nárok na podání žádosti pouze uživatelé, jejichž účty jsou v současné době aktivní, ale v květnu byly parametry rozšířeny tak, aby zahrnovaly i účty, které byly mezitím smazány.

Společnost Meta se v rámci urovnání, které obviňuje společnost Cambridge Analytica ze sdílení údajů společnosti Facebook s třetími stranami, nepřiznala k žádnému pochybení. Meta tehdy uvedla, že údaje byly legálně získány profesorem psychologie Alexandrem Koganem, který údajně společnosti sdělil, že informace používá pro akademické účely. Kogan však informace pravděpodobně předal třetím stranám, včetně společnosti Cambridge Analytica, čímž porušil zásady společnosti Facebook.

Žádost o finanční vyrovnání mohou uživatelé podávat do 25. srpna na těchto stránkách.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.